Halina Grzymała-Moszczyńska


Halina Julianna Grzymała-Moszczyńska, urodzona 22 maja 1948 roku w Chorzowie, to wybitna polska psycholożka oraz religioznawczyni, która zdobyła uznanie jako profesor nauk humanistycznych. W chwili obecnej zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie.

Jej prace naukowe koncentrują się na wielu specjalistycznych obszarach, takich jak psychologia kliniczna, psychologia kulturowa, psychologia międzykulturowa, psychologia migracji, psychologia religii oraz religioznawstwo. W każdej z tych dziedzin wykazuje ogromne zaangażowanie oraz pasję, przyczyniając się do rozwoju współczesnej psychologii i nauk o religii.

Życiorys

Halina Grzymała-Moszczyńska to znakomita postać w dziedzinie psychologii oraz religioznawstwa. W 1971 roku uzyskała dyplom z zakresu psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Już od 1975 roku związała się z tą samą uczelnią, pracując w Zakładzie Socjologii i Psychologii Religii, którego kierownictwo objęła w 1994 roku. W tym czasie zdobyła stopień doktora nauk humanistycznych, którego uzyskanie było konsekwencją zainteresowania psychologią społeczną. Reputacja badacza wzrosła, co potwierdził stopień doktora habilitowanego przyznany jej w 1985 roku.

W latach 1990-1993 pełniła funkcję wicedyrektora Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie, od 1993 do 1996 roku, była dyrektorem tej jednostki. Jej osiągnięcia zostały docenione przez prezydenta RP, który w 2004 roku nadał jej tytuł profesora nauk humanistycznych. W efekcie, Halina Grzymała-Moszczyńska stała się profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Oprócz pracy na UJ, była również nauczycielką akademicką w Wydziale Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie. Jej mentorskie podejście zaowocowało wieloma sukcesami jej studentów. W 1996 roku pod jej przewodnictwem stopień naukowy doktora uzyskała Małgorzata Sacha, natomiast w 2004 roku o. Leszek Gęsiak SJ.

Dzięki jej zaangażowaniu weszła także w skład Komisji do Badań Diaspory Polskiej w Polskiej Akademii Umiejętności, a także Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk, co dodatkowo potwierdza jej aktywność w sferze badań naukowych i chęć przyczyniania się do rozwoju tych dziedzin.

Wybrane publikacje

Halina Grzymała-Moszczyńska ma na swoim koncie szereg wybitnych publikacji, które znacząco przyczyniły się do rozwoju wiedzy w jej dziedzinach badawczych.

  • Wybrane zagadnienia diagnozy psychologicznej dzieci i młodzieży w kontekście wielokulturowości i wielojęzyczności (wspólnie z K. Barzykowskim, D. Dzidą, J. Grzymałą-Moszczyńską, M. Kosno), Warszawa 2013,
  • Drogi i rozdroża: Migracje Polaków w Unii Europejskiej po 1 maja 2004 roku – analiza psychologiczno-socjologiczna (wspólnie z A. Kwiatkowską, J. Roszak), Kraków 2010,
  • Religia a kultura: Wybrane zagadnienia z kulturowej psychologii religii, Kraków 2004,
  • Uchodźcy: podręcznik dla osób pracujących z uchodźcami, Kraków 2000,
  • Goście i gospodarze: problem adaptacji kulturowej w obozach dla uchodźców oraz otaczających je społecznościach lokalnych (wspólnie z Ewą Nowicką), Kraków 1998,
  • Lider w grupie, Kłudzienko 1995,
  • Psychologia religii. Wybrane zagadnienia, Kraków 1991,
  • Psychologia religii (wspólnie z Hubertem Domagałą, Pawłem Sochą), Kraków 1984,
  • Postawy młodzieży akademickiej wobec religii (struktura i dynamika), Kraków 1981.

Przypisy

  1. Dr Leszek Gęsiak SJ, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 28.08.2020 r.]
  2. Profesor Halina Grzymała-Moszczyńska: Wśród uchodźców w Turcji nie spotkałam nikogo, dla kogo Bóg byłby powodem do wzniecania konfliktu. wysokieobcasy.pl, 24.10.2015 r. [dostęp 20.02.2018 r.]
  3. a b Prof. Halina Julianna Grzymała-Moszczyńska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 20.02.2018 r.] .
  4. a b Dr hab. Małgorzata Sacha, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.07.2018 r.]
  5. a b Who is who w Polsce. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Hübners blaues Who is Who, Zug 2007 (dodatek CD).
  6. a b Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny. Tom V. Suplement A–Ż, wyd. OPI, Warszawa 2006, s. 331
  7. prof. dr hab. Halina Grzymała-Moszczyńska. uj.edu.pl. [dostęp 20.02.2018 r.]

Oceń: Halina Grzymała-Moszczyńska

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:14