Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie to imponująca budowla ceglana, której historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Został on wzniesiony w latach 1898–1901, stając się ważnym punktem w architekturze regionu. Ze względu na swoje walory historyczne i artystyczne, kościół uzyskał status zabytku i został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Świątynia jest częścią dekanatu Chorzów Batory, który należy do archidiecezji katowickiej. Zlokalizowany jest przy ulicy Farnej, w malowniczej dzielnicy Chorzów Batory, co czyni go miejscem ważnym nie tylko religijnie, ale również kulturowo dla lokalnej społeczności.

Historia

Świątynia, której historia sięga końca XIX wieku, została wzniesiona w latach 1898–1901 na podstawie projektu architekta Ludwiga Schneidera. Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego miała miejsce 23 października 1898 roku, co stanowiło ważny moment w historii tego obiektu.

Roboty budowlane realizowała firma Wieczorek z Królewskiej Huty, która z zaangażowaniem podeszła do budowy. Zakończenie prac budowlanych i konsekracja kościoła miały miejsce 15 września 1901 roku, a dokonał jej kardynał Georg Kopp. Ten moment zaznaczył nowe etapy życia tej wyjątkowej bryły architektonicznej, która do dzisiaj przyciąga wiernych i turystów.

Architektura

Świątynia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie to imponujący przykład neogotyckiej architektury, zrealizowanej z czerwonej cegły, która przyciąga uwagę swoim wyglądem. Jest to obiekt o charakterze pseudobazylikowym, z trzema nawami i dobrze widocznymi przyporami, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Wymiary kościoła wynoszą 67,6 m na 33,6 m, a nawa główna ma szerokość 22 m, co czyni ją rozległą i przestronną.

Świątynia została zaprojektowana tak, aby pomieściła około 5000 wiernych, co jest znaczne biorąc pod uwagę jej powierzchnię wynoszącą 1053 m² oraz kubaturę sięgającą 21 316 m³. Dach kościoła, o imponującej powierzchni 3118 m², dopełnia wizualną całość budowli. Na zachodniej fasadzie znajduje się wieża, która wznosi się na wysokość 73 metrów, zakończona smukłym hełmem. W górnej części wieża ma przekrój w kształcie kwadratu.

Elewacja świątyni zachwyca różnorodnością dekoracji, takich jak blendy, fryzy, ślepe maswerki oraz sterczyny. Wejście do kościoła zdobi portal, który przedstawia malowidło autorstwa Jadwigi Kigiel, ukazujące Jezusa błogosławiącego dzieci. W ołtarzu głównym można zobaczyć obraz Matki Boskiej Wniebowziętej, namalowany przez nieznanego włoskiego artystę, który został ufundowany przez żonę Wilhelma Kollmana, dyrektora huty Bismarck. W otoczeniu głównego obrazu umieszczono statuy św. Anny oraz św. Jana Chrzciciela, a także obrazy przedstawiające sceny Zwiastowania i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Wnętrze kościoła jest również bogate w elementy sakralne. Znajdują się tam relikwie świętych Albana i Gaudentego. Witraże w oknach prezbiterium przedstawiają postacie takie jak: św. Elżbieta, św. Jadwiga, św. Jan Nepomucen oraz św. Józef. W transepcie umieszczono dwie kaplice; jedna z nich ozdobiona jest rzeźbą Chrystusa w Ogrójcu, a druga to grotę z figurą Matki Boskiej.

W kaplicy bocznej z kolei można zobaczyć rzeźbiony tryptyk z Pietą, płaskorzeźby św. Weroniki oraz św. Heleny. Obok prezbiterium znajduje się kaplica poświęcona bł. Józefowi Czempielowi. W kruchcie kościoła zainstalowano nadnaturalnej wielkości rzeźbę Jezusa Ukrzyżowanego, której autorem jest Broll.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Adam Lapski. Od Wielkich Hajduk do Chorzowa Batorego. „Silesia Tram News”. 46 (1), s. 7, 01.2015 r.
  3. Batory - Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. [w:] mojchorzow.pl [on-line]. [dostęp 29.06.2020 r.]
  4. Piesze. Chorzowskie Centrum Informacji i Turystyki. [dostęp 29.06.2020 r.]
  5. Historia naszej parafii. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie. [dostęp 26.02.2013 r.]
  6. a b c d e f g h i j k l m n Lapski 2014 ↓, s. 41.
  7. a b c d e f g h i j k l Lapski 2014 ↓, s. 40.

Oceń: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:16