Kościół Świętego Antoniego z Padwy w Chorzowie to nie tylko miejsce kultu, ale i istotny element lokalnej społeczności. Jest to rzymskokatolicki kościół parafialny, który znajduje się w sercu Chorzowa, w województwie śląskim.
Świątynia ta należy do dekanatu Chorzów w ramach archidiecezji katowickiej, co podkreśla jej znaczenie w regionalnym życiu religijnym. Dzięki temu, kościół pełni ważną rolę w organizowaniu życia parafialnego i podejmowaniu różnorodnych inicjatyw.
Znajdować się on może w dogodnej lokalizacji, przy ulicy Kopernika, co sprawia, że jest on łatwo dostępny dla wiernych oraz turystów pragnących poznać tę historyczną świątynię.
Historia
Głównym motorem budowy kościoła pod wezwaniem świętego Antoniego był ksiądz Jan Gajda, ówczesny proboszcz parafii św. Jadwigi. Prace nad realizacją świątyni trwały cztery lata. Projekt został powierzony poznańskiemu architektowi Adamowi Ballenstedtowi, który przygotował pięć różnych wariantów planów nowego kościoła.
W 1930 roku, kiedy rozpoczęto budowę, okazało się, że fundamenty pod nawą muszą być wykopane o 10 metrów głębiej niż pierwotnie zakładano, a te pod wieżą musiały być jeszcze głębsze. Teren, na którym stoi świątynia, cechował się bardzo niestabilnymi warunkami ze względu na wcześniejsze wydobycie gliny na potrzeby lokalnych cegielni.
Świątynia, patronowana przez świętego Antoniego – doktora Kościoła, znanego kaznodzieję oraz opiekuna osób potrzebujących – była budowana w latach 1930–1934. Na budowniczego i przyszłego proboszcza nowo powstałej parafii wyznaczono księdza Józefa Knosałę, który wcześniej pełnił funkcję wikariusza w parafii św. Jadwigi.
Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego miała miejsce 28 czerwca 1931 roku. W tym samym roku na budynek nałożono dach. Kolejnym ważnym wydarzeniem był 1 lipca 1932 roku, kiedy to poświęcono pierwszy dzwon, nazwany „Magdalenka”. Świątynia została uroczyście poświęcona 9 września 1934 roku, a ceremonii przewodniczył ksiądz biskup katowicki Stanisław Adamski.
Architektura
Kościół, który miał swój początek w stylu modernizmu, charakteryzuje się jednoprzestrzennym wnętrzem oraz prostokątnym planem. Elewacje budowli wykonano z kamienia oraz nieotynkowanej cegły, co nadaje mu niezwykłego uroku. W elementach fasady głównej oraz w ścianie prezbiterium znajdują się koliste otwory okienne o średnicy 5,5 metra, które z zewnątrz zdobią krucyfiks oraz krzyż, na którym umieszczono litery Alfa i Omega.
Wnętrze
Korpus nawowy oparty jest na siedmiu przęsłach, a jego sklepienie beczkowe zostało wzbogacone o kryształowy wzór, co stanowi wyjątkowy element dekoracyjny. W ołtarzu głównym, stworzonym przez Bogusława Langmana, przedstawiony jest św. Antoni z Padwy w otoczeniu ludności śląskiej. Nad tym wspaniałym retabulum umieszczono witraż ukazujący widzenie św. Antoniego, a po bokach znajdują się witraże, które ilustrują Adorację Najświętszego Sakramentu oraz Zmartwychwstanie Chrystusa.
Wznoszący się nad emporą witraż odnosi się do przedstawienia Veraicon, a pozostałe witraże przedstawiają wzruszające sceny, takie jak Pieta oraz Mistyczny Baranek, którego symbolika nawiązuje do okresu Wielkanocy. W korpusie nawowym zainstalowano również ornamentalne witraże, które również zaprojektował Dezydery Mocznay.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- a b c d e f g h i j Andrzej Holeczko-Kiehl: Kościół św. Antoniego w Chorzowie – tradycja definiowana nowoczesnością. [w:] Multimedialne studium formacji biblijnej Biblicum Śląskie. Projekt własny archidiecezji katowickiej [on-line]. Instytut Gość Media, 07.06.2016 r. [dostęp 08.06.2020 r.]
- a b c d Andrzej Bochacz: VII wycieczka Szlakiem Mistrzów Witraży 2017 – Katowice 2017 cz.1. [w:] barwyszkla.pl [on-line]. 06.06.2017 r. [dostęp 08.06.2020 r.]
- Kościół św. Antoniego z Padwy. Witraże. Fundacja Tres. [dostęp 08.06.2020 r.]
- Historia. Parafia św. Antoniego z Padwy w Chorzowie. [dostęp 25.02.2013 r.]
- AnnaA. Syska AnnaA., Kiełkowski, Tomasz, Styl gotycki wyklucza się. Międzywojenna architektura w województwie śląskim, Katowice, s. 61, ISBN 978-83-85871-69-9, OCLC 950002049 [dostęp 19.07.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie Batorym | Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Rozalii w Chorzowie Maciejkowicach | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym | Parafia św. Wawrzyńca w Chorzowie | Kościół św. Wawrzyńca w Chorzowie | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie | Kościół ewangelicko-augsburski z Bytomia-Bobrka | Parafia św. Floriana w Chorzowie | Parafia św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie Klimzowcu | Kościół Ducha Świętego w Chorzowie | Kościół św. Marii Magdaleny w Chorzowie | Kościół św. Józefa Robotnika w Chorzowie | Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie | Kościół św. Barbary w Chorzowie | Kościół im. ks. Marcina Lutra w Chorzowie | Kościół im. Elżbiety w Chorzowie | Parafia Ducha Świętego w Chorzowie | Kościół św. Józefa w Chorzowie | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie-BatorymOceń: Kościół św. Antoniego z Padwy w Chorzowie