Ludwik Mzyk


Ludwik Mzyk SVD, urodzony 22 kwietnia 1905 roku w Chorzowie Starym, jest postacią, która zapisała się w historii jako błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego. Jako polski duchowny rzymskokatolicki i werbista, był on symbolem odwagi i wiary w trudnych czasach II wojny światowej.

Niestety, jego życie zostało brutalnie przerwane 20 lutego 1940 roku, kiedy to został zamordowany przez Niemców w obozie KL Posen. Jego historia jest nie tylko przykładem poświęcenia dla wiary, ale także świadectwem prześladowań, jakim byli poddawani niewinni ludzie w tamtym okresie.

Życiorys

Ludwik Mzyk pochodził z rodziny górniczej. Jego ojciec pełnił funkcję sztygara w kopalni węgla kamiennego Prezydent, która znajdowała się w Chorzowie, natomiast jego matka, Franciszka z domu Hadasz, miała korzenie w Bytkowie, obecnie dzielnicy Siemianowic Śląskich. Ludwik był piątym z dziewięciorga dzieci w rodzinie.

Po ukończeniu nauki w Chorzowie Starym (późniejsza Szkoła Podstawowa nr 24 im. Powstańców Śląskich), w 1918 roku rozpoczął edukację w Niższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów z siedzibą w Nysie, gdzie uzyskał maturę w 1926 roku. Następnie przystąpił do nowicjatu zgromadzenia księży werbistów w Sankt Augustin w Niemczech.

30 października 1932 roku przyjął święcenia kapłańskie w Rzymie. Po trzech latach, jako doświadczony duszpasterz, objął urząd magistra nowicjatu w nowo otwartym Domu Misyjnym w Chludowie. W 1939 roku został jego przełożonym.

Pełniąc swoje obowiązki, musiał stawić czoła tragicznym okolicznościom II wojny światowej. Został wywieziony przez Gestapo do Poznania. 25 stycznia 1940 roku został aresztowany, a zaledwie kilka dni później, 1 lutego 1940 roku, trafił do niemieckiego obozu zagłady w Forcie VII.

W dniu 20 lutego 1940 roku, do celi, w której przebywał, weszli dwaj oficerowie, którzy rozpoczęli brutalne tortury. Nocą, skatowanego ojca Mzyka wyprowadzili żołnierze niemieccy, a podoficer Dibus zadał mu śmiertelny cios, strzelając mu w tył głowy.

Proces beatyfikacyjny

13 czerwca 1999 roku to czas, kiedy Jan Paweł II ogłosił Ludwika Mzyka błogosławionym. Został on uznany w gronie 108 męczenników, którzy oddali swoje życie w czasie II wojny światowej. Błogosławiony Ludwik Mzyk zyskał miejsce na okolicznościowym datowniku w 1999 roku.

Przypisy

  1. Chorzów 1: Beatyfikacja Chorzowskich Kapłanów – Józef Czempiel, Ludwik Mzyk.
  2. Wojciech Zawadzki: Absolutorium udzielone. [w:] Chorzowianin [on-line]. Agencja Mediów Lokalnych mediaL, 05.05.2009 r. [dostęp 28.05.2018 r.]
  3. Błogosławiony o. Ludwik Mzyk. Strona Misjonarzy Werbistów.

Oceń: Ludwik Mzyk

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:12