Jan Świerc SDB, który przyszedł na świat 29 kwietnia 1877 roku w Królewskiej Hucie, to postać niezwykle istotna w historii Kościoła katolickiego w Polsce. Zmarł tragicznie 27 czerwca 1941 roku w KL Auschwitz, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w pamięci wiernych. Warto podkreślić, że był on Sługą Bożym, co oznacza, że jego życie i działalność są wysoko cenione w Kościele.
Jan Świerc był polskim duchownym rzymskokatolickim oraz członkiem zakonu salezjanów. Działał jako proboszcz w parafii św. Stanisława Kostki z siedzibą w Krakowie, gdzie pełnił swoją posługę duszpasterską na Dębnikach. Jego oddanie dla wspólnoty oraz zaangażowanie w życie religijne lokalnej społeczności sprawiły, że zyskał wiele sympatii i uznania wśród parafian.
Życiorys
Młodość
Jan Świerc przyszedł na świat w Królewskiej Hucie, dzisiejszym Chorzowie, na Górnym Śląsku. Był synem Mateusza oraz Franciszki, z domu Rether. Jego akt chrztu został odnotowany w parafii św. Barbary, która również była domem dla wielu duchownych, takich jak August Froehlich oraz Józef Słupina, obaj męczenników czasów nazistowskich. W 1897 roku, po zaliczeniu nauki w gimnazjum w Turynie, postanowił dołączyć do Zgromadzenia Salezjańskiego, które miało swoją siedzibę w Ivrei, we Włoszech. W międzyczasie kształcił się w zakresie filozofii oraz teologii na uniwersytecie w Turynie.
Kapłaństwo
W dniu 6 czerwca 1903 roku, Jan Świerc otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze turyńskiej, ceremonia została przeprowadzona przez kardynała Augustyna Richelmy. Po powrocie do ojczyzny w 1905 roku objął stanowisko dyrektora zakładu w Oświęcimiu, miejscowości która w tamtym okresie znajdowała się pod kontrolą austriacką. W 1911 roku kierował Zakładem im. Lubomirskich znajdującym się w Krakowie, przy ul. Rakowickiej. W 1914 roku zaangażował się w pomoc rannym żołnierzom, a już rok później zaczął udzielać wsparcia wojennym uchodźcom z Galicji Wschodniej. Słynął z talentów organizacyjnych, z powodzeniem otworzył nowe salezjańskie placówki w Kielcach oraz Lwowie, a także zakończył budowę kościoła Św. Józefa w Przemyślu. W 1938 roku, po ciężkiej chorobie, objął rolę proboszcza w krakowskiej parafii św. Stanisława Kostki oraz stał się dyrektorem tamtejszej wspólnoty.
Pobyt w KL Auschwitz i męczeńska śmierć
Wieczorem 23 maja 1941 roku, Jan Świerc został aresztowany w Krakowie przez Gestapo razem z innymi salezjanami. Po brutalnych przesłuchaniach w więzieniu na Montelupich, został deportowany do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Już 26 maja 1941 roku, niedługo po przybyciu, został umieszczony – wraz z jedenastoma innymi salezjanami z Krakowa – w kompanii karnej, przydzielonej do bloku śmierci. Tam doświadczył skrajnego brutalności: szybko został kopnięty w brzuch, uderzony pejczem oraz znieważony przez SS-mana. Następnego dnia, wraz z grupą katolickich duchownych oraz Żydów, został skierowany do pracy na żwirowisku. Wyposażono go w taczkę, kilof oraz łopatę, aby w pośpiechu transportować kruszone kamienie. Z powodu intensywności pracy oraz brutalnych represji w końcu opadł z sił. Jego udręka została zakończona przez kapo, znanego wśród więźniów jako Krwawy Franz, który brutalnie zamordował ks. Jana Świerca, łamiąc mu kręgosłup i uderzając kamieniem w głowę.
Proces beatyfikacyjny
Jan Świerc był jedną z 122 Sług Bożych, u których to 17 września 2003 roku zainicjowano proces beatyfikacji drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej. Proces ten wiązał się z ogromnym znaczeniem duchowym dla wspólnoty katolickiej.
Etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego zakończył się 24 maja 2011 roku w Pelplinie. Po zebraniu wszystkich istotnych dokumentów, zostały one przekazane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, co jest kluczowym krokiem w kierunku uznania świętości.
W osobnych decyzjach Księży Salezjanów, z procesu wyłoniono przedstawicieli Zgromadzenia z obu prowincji, co podkreśla zaangażowanie i wsparcie tej organizacji w dążeniu do beatyfikacji swoich współbraci.
Obecnie proces beatyfikacyjny trwa pod tytułem „Sprawa beatyfikacji Sług Bożych ks. Jana Świerca i VIII towarzyszy”, co dodatkowo podkreśla znaczenie wspólnoty męczenników, których życie i poświęcenie stanowi source inspiracji dla wielu wiernych.
Przypisy
- Annette Froehlich: Pfarrer August Froehlich. Vom Widerstand gegen NS-Willkür zum Märtyrer. Nordhausen: Verlag Bautz, 2009 r. ISBN 978-3-88309-494-6. (niem.).
- Jan Świerc - chorzowski Sługa Boży. „Wiadomości z fary św. Barbary”. Nr 26 (563), 25.06.2006 r. Chorzów: Parafia św. Barbary.
- ks. Stanisław Juraszek. Józef Słupina - misjonarz i męczennik. „Wiadomości z fary św. Barbary”. Nr 14 (500), 3.04.2005 r. Chorzów: Parafia św. Barbary.
- Opis męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Jana Świerca.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Jan Rudol | Jacek Hoszycki | August Froehlich | Józef Słupina | Leopolda Gertruda Ludwig | Marek Blaza | Ludwik Mzyk | Stanisław Sierla | Adrian Włodarski | Jacek Wojciech | Henryk Piecha | Jan Macha | Walter MixaOceń: Jan Świerc