Stanisław Sierla


Stanisław Sierla, urodzony 6 września 1929 roku w Chorzowie, a zmarły 28 października 2011 roku w Katowicach, był osobą o niezwykłym dorobku oraz wpływie na środowisko katolickie.

Jako ksiądz katolicki, pełnił wiele ważnych ról, w tym na czołowej pozycji jako prałat. Jego zaangażowanie wykraczało poza duchowny wymiar, gdyż jako animator życia muzycznego przyczynił się do rozwoju kultury muzycznej w swoim otoczeniu.

Nie można też zapomnieć o jego roli jako kapelana "Solidarności", co stanowiło zwieńczenie jego zaangażowania w odpowiedzialność społeczną i wsparcie dla ruchów walczących o wolność i prawdę.

Życiorys

Stanisław Sierla przyszedł na świat w Chorzowie, później rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Świecenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1954 roku w Piekarach Śląskich. W latach 1954–1955 pełnił funkcję wikarego w parafii św. Stanisława Kostki, która znajduje się w Katowicach-Giszowcu. Następnie, w okresie od 1955 do 1961 roku, pracował jako wikary i adiutor w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.

W 1961 roku objął stanowisko diecezjalnego duszpasterza akademickiego oraz kierownika Diecezjalnej Poradni Życia Rodzinnego. Był proboszczemparafii św. Michała Archanioła w Michałkowicach (w dzielnicy Siemianowic Śląskich) w latach 1971–1996. Od 1976 roku pełnił także rolę dziekana dekanatu Siemianowice Śląskie, sprawując tę funkcję przez 18 lat.

Jako inicjator piosenki religijnej w Polsce, był organizatorem festiwali Sacrosong oraz autorem trzech śpiewników piosenek religijnych. Uczestniczył także w budowiekościoła w Siemianowicach Śląskich, w miejscowości Bańgowie. W 1993 roku został nagrodzony prestiżową nagrodą im. Aleksandra Skowrońskiego za osiągnięcia kulturowo-twórcze na Górnym Śląsku oraz w całej Polsce. W 1997 roku uhonorowano go tytułem Honorowego Obywatela Miasta Siemianowic Śląskich.

Oprócz tego, Sierla był autorem autobiografii pt. „Życie darowane mi po raz drugi”. Należał do Diecezjalnej Komisji Historycznej, która przygotowywała proces beatyfikacyjny Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Zmarł 28 października 2011 roku w Domu Księży Emerytów w Katowicach. Jego grób znajduje się na terenie parafii św. Michała Archanioła w Michałkowicach, a także otrzymał honorowe obywatelstwo Siemianowic Śląskich.

Przypisy

  1. Bogumiła Hrapkowicz: Honorowi obywatele Miasta Siemianowice Śląskie. Tytuły nadane przez Samorząd Terytorialny. Siemianowice Śląskie: Nakładem Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie, 2006 r., s. 62, seria: Biblioteka Siemianowicka. Zeszyt 13. ISBN 83-923581-0-4.

Oceń: Stanisław Sierla

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:16