Marek Blaza


Marek Jerzy Blaza, urodzony 7 lutego 1970 roku w Chorzowie, to katolicki duchowny, który należy do zgromadzenia jezuitów. Jako trirytualista, ma doświadczenie i wiedzę, które obejmują praktyki liturgiczne trzech różnych obrządków.

Życiorys

W 1989 roku Marek Blaza ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wieczorka w Świętochłowicach, które obecnie nosi nazwę I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego. Już w tym samym roku zdecydował się na wstąpienie do Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. W latach 1989–1991 odbył nowicjat w Starej Wsi, gdzie podjął życie w duchu jezuickim. 20 sierpnia 1991 roku złożył pierwsze wieczyste śluby zakonne.

W następnych latach, od 1991 do 1994, studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, który obecnie funkcjonuje jako Akademia Ignatianum w Krakowie. Kolejne dwa lata – od 1994 do 1996 – poświęcił na praktykę duszpasterską. W tym okresie pełnił rolę nauczyciela w Belvedere College w Dublinie, gdzie uczył m.in. filozofii, kaligrafii, łaciny oraz języka rosyjskiego.

W latach 1996–1999 kontynuował swoją edukację, studiując teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym, sekcja św. Andrzeja Boboli Collegium Bobolanum w Warszawie. Następnie, 17 maja 1999 roku, przyjął święcenia diakonatu. W latach 1999–2004 podjął studia doktoranckie w Instytucie Ekumenicznym Wydziału Teologii на Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II.

29 czerwca 2000 roku miał wielką chwilę, przyjmując święcenia kapłańskie. Jego jezuickie powołanie zostało podkreślone również 8 grudnia 2007 roku, kiedy to złożył uroczystą profesję zakonną, stając się jeszcze bardziej zaangażowanym w życie wspólnoty zakonnej.

Praca naukowa

Doktor habilitowany nauk teologicznych, specjalizujący się w teologii ekumenicznej, uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy doktorskiej, której tytuł brzmi Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej w dialogu katolicko-prawosławnym. Promotorem pracy był ks. prof. dr hab. Wacław Hryniewicz OMI. Stopień doktora habilitowanego został przyznany na podstawie monografii Kościół w stanie epiklezy, wydanej przez Wydawnictwo WAM w Krakowie w 2018 roku, jak również na podstawie dorobku naukowego. Praca ta zdobyła prestiżowe wyróżnienie w konkursie „Książka Roku”, zorganizowanym przez Komitet Nauk Teologicznych PAN, jako najlepsza polska publikacja teologiczna roku 2018.

W dniu 12 maja 2020 roku, dokonał nominacji na profesora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, co zostało zatwierdzone dekretem Wielkiego Kanclerza PWTW, ks. abp. Metropolity Warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. W tej kwestii Kongregacja Wychowania Katolickiego wydała nihil obstat 29 kwietnia 2020 roku.

Pełni obowiązki wykładowcy teologii ekumenicznej oraz dogmatycznej na Papieskim Wydziale Teologicznym, w sekcji św. Andrzeja Boboli Collegium Bobolanum w Warszawie. Ponadto, uczy na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim oraz w Seminarium Greckokatolickim we Lwowie, a także w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów. Dodatkowo, wykłada filozofię współczesnej kultury chrześcijaństwa w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest autorem wielu artykułów dotyczących teologii i liturgii, szczególnie koncentrujących się na Kościołach wschodnich, zarówno katolickich, jak i prawosławnych. Poliglota – oprócz rodzimych umiejętności w języku polskim, płynnie posługuje się dialektem śląskim, greckim koine, łaciną, cerkiewnosłowiańskim, a także językami angielskim, francuskim, rumuńskim, rosyjskim, ukraińskim i chorwackim.

Duszpasterstwo

Za sprawą dekrety Metropolity Przemysko-Warszawskiego, który został wystawiony przez arcybiskupa Jana Martyniaka dnia 4 kwietnia 2007 roku, Marek Blaza został powołany na duszpasterza akademickiego dedykowanego warszawskim studentom grekokatolikom. W tej roli sprawuje istotną pomoc w duszpasterstwie parafii greckokatolickiej pod wezwaniem bł. Mikołaja Czarneckiego, która znajduje się w Warszawie.

W dniach od 2 do 12 września 2017 roku, w Brzuchowicach koło Lwowa, pełnił zaszczytną funkcję kaznodziei na Synodzie Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, gdzie jego działalność przyczyniła się do duchowego wzbogacenia uczestników tego ważnego wydarzenia.

Ważniejsze publikacje

Oto wybór istotnych publikacji autorstwa Marka Blaze, które pokazują jego wkład w dialog teologiczny oraz refleksję nad praktykami sakramentalnymi:

  • Jak wierzysz? Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej w dialogu katolicko-prawosławnym, WAM, Kraków 2005, ss. 460,
  • Komunia św. wielkanocna: smutny obowiązek czy punkt wyjścia? w: „Pięć słów Kościoła”, Rhetos, Warszawa 2005 s. 59-86,
  • Pluralizm modeli inicjacji chrześcijańskiej w Kościele pierwotnym w: „Przekroczyć próg Kościoła. Tydzień Eklezjologiczny 2005”, KUL, Lublin 2005, s. 21-47,
  • Czy Kościołowi katolickiemu nie jest już potrzebny patriarcha Zachodu? Eklezjologiczno-ekumeniczna refleksja w kontekście usunięcia tytułu patriarchy Zachodu w Roczniku Papieskim (Annuario Pontificio) 2006, „Studia Bobolanum” 2:2006, s. 5-74,
  • Razem z Dariusz Kowalczyk SJ, Traktat o sakramentach w: „Dogmatyka”, t. 5., Biblioteka Więzi, Warszawa 2007, s. 215-575,
  • Pochodzenie i rozwój historyczny litii w bizantyńskiej tradycji liturgicznej. W: Byzantina Europaea. Księga jubileuszowa ofiarowana profesorowi Waldemarowi Ceranowi, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2007, s. 41-52,
  • Kościół w stanie epiklezy, Wydawnictwo WAM, Kraków 2018.

Przypisy

  1. Nominacje na PWTW. www.bobolanum.edu.pl. [dostęp 23.09.2020 r.]
  2. Książka roku 2018. Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. [dostęp 16.10.2019 r.]
  3. a b ks. Marek Blaza SJ. religia.tv. [dostęp 03.09.2012 r.]
  4. a b Marek Blaza, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 11.06.2009 r.]
  5. Dr hab. Marek Jerzy Blaza, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 11.06.2009 r.]

Oceń: Marek Blaza

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:12