Jerzy Łukaszewicz (reżyser)


Jerzy Łukaszewicz, urodzony 7 września 1946 roku w Chorzowie, to wybitna postać w polskiej kinematografii. Jako operator, reżyser oraz scenarzysta, posiada bogate doświadczenie, które zdobył na przestrzeni swojej kariery. Warto również dodać, że jest profesorem sztuk filmowych, co świadczy o jego ogromnej wiedzy i wpływie na przyszłe pokolenia twórców filmowych.

Życiorys

Jerzy Łukaszewicz jest osobą o bogatym dorobku artystycznym oraz naukowym. Ukończył VII LO w Katowicach-Ligocie, a następnie w 1968 roku zdobył wykształcenie na Wydziale Operatorskim PWSTiF w Łodzi. Dyplom uzyskał rok później, w 1969 roku.

17 maja 2006 roku otrzymał tytuł profesora sztuk filmowych. Jako pracownik naukowy jest związany z Wydziałem Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie pracuje od 1994 roku, a od 2010 roku jest profesorem zwyczajnym.

W swoim dorobku artystycznym ma na koncie zdjęcia do wielu znanych filmów, takich jak Dolina Issy, Vabank, Vabank II, Seksmisja oraz Siekierezada. Jego pierwszym pełnometrażowym filmem jako reżysera był Przyjaciel wesołego diabła. Oprócz tego, Jerzy Łukaszewicz zagrał epizodyczną rolę Cyryla Basisty w filmie Sól ziemi czarnej.

Krytyka jego twórczości była obecna w czasopiśmie „Estetyka i Krytyka”, gdzie publikował swoje artykuły. Dodatkowo, jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Warto dodać, że jest brat-bliźniak znanego aktora Olgierda Łukaszewicza.

Filmografia

Reżyseria

W dorobku Jerzego Łukaszewicza kryje się wiele interesujących projektów, w których pełnił rolę reżysera, scenarzysty oraz dialogisty. Wśród jego najwcześniejszych dzieł znajduje się Dzwon z 1983 roku, w którym miał pełną kontrolę nad reżyserią, scenariuszem oraz dialogami.

Następnie, w 1986 roku, zrealizował Przyjaciela wesołego diabła, kontynuując tę formułę także w Przyjaciołach wesołego diabła z 1988 roku oraz w kolejnej produkcji Bliskie spotkania z wesołym diabłem z tego samego roku. W 1993 roku Łukaszewicz zajął się WoW, gdzie po raz kolejny wcielił się w rolę reżysera oraz scenarzysty, a także w projekcie Łowca. Ostatnie starcie, gdzie dodatkowo pełnił funkcję operatora kamery.

Jego filmografia obejmuje również Faustinę (1994) i Tajemnicę Sagali (1996), a także Gwiezdnego pirata (1998) oraz Słoneczną włócznię (2000). W latach 2000-2011 reżyserował wybrane odcinki popularnego serialu Plebanii, a także w 2001 roku wyreżyserował odcinki Na dobre i na złe (odcinki 62, 63 i 64).

W 2006 roku z kolei zrealizował projekt Kopciuszka, gdzie odpowiadał za koncepcję reżyserską oraz reżyserię odcinków 1-4 i 19-26.

Scenariusz

Łukaszewicz ma również na swoim koncie wiele scenariuszy. Jego debiut scenariuszowy miał miejsce w 1974 roku, kiedy to napisał tekst do filmu Zmyślenia, który jednocześnie współtworzył jako autor zdjęć. Kolejnym istotnym w jego karierze dziełem był Muchołap z 1976 roku, a następnie Chciałbym się zgubić…, który został wyprodukowany w 1979 roku.

Zdjęcia

Jerzy Łukaszewicz miał także istotny wpływ na wiele produkcji filmowych jako operator kamery. Jego prace obejmują takie filmy jak Zwycięstwo zasad (1966), Trio Barlycz (1966) oraz Męska profesja (1966). W ciągu swojej kariery przyczynił się do powstania wielu znakomitych projektów, w tym Uśmiechu (1968), Słowików chórem śpiewających (1971), a także do filmów Vabank i Vabank II, czyli riposta z lat 80. XX wieku.

Interesującymi pozycjami w jego filmografii są także Kingsajz (1987) oraz Zamek w Szwecji (1993), które wpisały się w historię polskiej kinematografii.

Operator kamery

Rola operatora kamery to kolejny obszar kompetencji Jerzego Łukaszewicza. W latach 70. XX wieku pracował nad serialem Doktor Ewa, reżyserując odcinki 1-2 oraz 6-7. W 1971 roku brał udział w projektach takich jak Na przełaj, Bolesław Śmiały oraz Agent nr 1. Jego talent do operowania kamerą na długo zaznaczył się w branży filmowej, szczególnie w produkcjach takich jak Poprzez piąty wymiar i Ognie są jeszcze żywe.

Wysoka jakość jego pracy przyczyniła się do sukcesu wielu projektów, co potwierdza jego znacząca obecność na polskiej scenie filmowej.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm Jerzy Łukaszewicz [online], FilmPolski [dostęp 22.11.2022 r.] (pol.).
  2. Jerzy Łukaszewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.11.2022 r.] .
  3. Jerzy Łukaszewicz, [w:] Stowarzyszenie Filmowców Polskich [online] .
  4. Jerzy Łukaszewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 23.05.2018 r.] .
  5. prof. zw. Jerzy Łukaszewicz [online], Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego [dostęp 23.05.2018 r.] .
  6. BeataB. Banasiewicz BeataB., OlgierdO. Łukaszewicz OlgierdO., Olgierd Łukaszewicz: Kochliwy byłem [online], film.interia.pl [dostęp 23.05.2018 r.] .
  7. Informator dla kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych w Katowicach w roku szkolnym 2016/17, Urząd Miasta Katowice, s. 19 .

Oceń: Jerzy Łukaszewicz (reżyser)

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:22