Viola Kołakowska, urodzona 13 lipca 1977 roku w Chorzowie, znana wcześniej jako Wioletta Kołek, to postać, która zyskała popularność w polskim świecie rozrywki.
Jako polska celebrytka, angażuje się nie tylko w świat aktorstwa, ale także w modeling, co czyni ją wszechstronną artystką.
Życiorys
Violetta Kołakowska urodziła się 13 lipca 1977 roku w Chorzowie. Jest bratanicą Romana Kostrzewskiego, co dodaje jej życiorysowi ciekawe połączenie z rodziną znanych osobistości.
W połowie lat 90. XX wieku zadebiutowała jako modelka, prezentując przede wszystkim kreacje Teresy Rosati oraz marki Hexeline. Jej ścieżka artystyczna nie ograniczała się jedynie do modelingowych wyzwań.
Pod koniec lat 90. rozpoczęła również swoją karierę aktorską, występując w drobnych, ale znaczących rolach w filmach takich jak „Egoiści” (2000) czy „Dzień Świra” (2002). W 2000 roku zaliczyła także swoje pierwsze ważne zaangażowanie teatralne, występując w spektaklu Teatru Telewizji „Temida jest kobietą”, który powstał w oparciu o historie Guy de Maupassanta, a jego reżyserem był Tomasz Wiszniewski.
W 2009 roku Kołakowska zaczęła pełnić funkcję stylistki w popularnym programie śniadaniowym „Dzień dobry TVN”. Razem z Ewą Krajewską zajmowała się przygotowaniem cyklu reportaży pod tytułem „Moje ciuchy: metamorfoza…”, które przyciągały dużą uwagę widzów.
W roku 2017 Violetta wystąpiła w spektaklu „Byk Ferdynand”, który zrealizował reżyser Tomasz Karolak w warszawskim Teatrze IMKA, co stanowiło kolejną ważną chwilę w jej karierze aktorskiej.
W 2019 roku zajęła trzecie miejsce w czwartej edycji show „Agent – Gwiazdy”, co obudziło jeszcze większe zainteresowanie jej osobą wśród publiczności.
Życie prywatne
W latach 2006–2017 była związana z aktorem Tomaszem Karolakiem. W wyniku tej relacji przyszli na świat ich dzieci: córka Lena, urodzona w 2007, oraz syn Leo, który przyszedł na świat w 2013.
W 2020 roku przyciągnęła uwagę mediów, propagując kontrowersyjne teorie spiskowe. Twierdziła, że pandemia COVID-19 to jedynie wymyślona narracja stworzona przez media mainstreamowe, mająca na celu ukrycie zamachów na ludzi.
Filmografia
Filmy fabularne
W filmografii Violetty Kołakowskiej można znaleźć wiele interesujących ról filmowych, które ukazują jej talent oraz wszechstronność jako aktorki. W 1998 roku wystąpiła w filmie „Billboard”, w którym zagrała modelkę z reklamówki. Rok później wcieliła się w postać Luby, prostytutki na wieczorze kawalerskim w filmie „Egoiści”. W 2000 roku zagrała też w „Córce konsula” jako striptizerka.
W 2001 roku zdobyła większą popularność, grając niewolnicę Petroniusza w adaptacji „Quo vadis”. W kolejnym roku zagrała w filmie „Dzień świra” jako dziewczyna reklamująca nowy produkt. Kolejnym ważnym projektem w jej karierze był film „Julia wraca do domu” z 2002 roku, w którym odtworzyła rolę martwej kobiety.
W 2003 roku wystąpiła w „Siedmiu przystankach na drodze do raju” jako Honorata, Panna Młoda. Przełomowym momentem w jej karierze był również występ w „Samotności w sieci” w 2006 roku, gdzie zagrała postać Jennifer. Wśród jej nowszych ról znajduje się występ w „Listach do M. 3” oraz „Planecie singli 2”.
Seriale telewizyjne
Obok ról filmowych, Kołakowska wystąpiła także w licznych produkcjach telewizyjnych, które przyczyniły się do jej popularności. W 1999 roku zadebiutowała w serialu „Rodzina zastępcza” jako Julia. W kolejnych latach występowała w „Trędowatej”, odgrywając rolę Melanii Barskiej oraz w „Graczykowie”, gdzie zagrała Beatę, dziewczynę jednego z głównych bohaterów.
Rok 2002 nie był dla niej mniej udany, ponieważ w tym czasie powtórzyła swoje wcielenie jako niewolnica Petroniusza w serialu „Quo vadis”. W swoim dorobku ma także pracę w „Szpitalu na perypetiach”, gdzie zagrała zarówno rentgenologa, jak i radiolog Agnieszkę. Niezapomniane chwile przyniosły jej także występy w komediach takich jak „Daleko od noszy” oraz „Dziupla Cezara”.
W ostatnich latach aktorka kontynuowała swoją karierę, występując w takich produkcjach jak „Na dobre i na złe”, „Rodzinka.pl”, a także „Na Wspólnej” w roli Kamili Małeckiej. Rola w „Lepszej połówce” oraz „39 i pół tygodnia” potwierdzają jej wszechstronność i ciągłą obecność w polskim przemyśle filmowym.
Programy telewizyjne
– 2019: Agent – Gwiazdy – była uczestniczką tego popularnego programu, w którym zajęła trzecie miejsce.
Teatr
W przeszłości Violetta Kołakowska miała okazję uczestniczyć w niezwykle interesujących projektach teatralnych. W roku 2000 brała udział w spektaklu zatytułowanym Temida jest kobietą, czyli historie zapożyczone od Guy de Maupassanta, gdzie wcieliła się w postać Kurtyzany. To wydarzenie miało miejsce w ramach Teatru Telewizji, który jest znany z przekształcania klasycznych dzieł literackich w teatr telewizyjny.
W późniejszych latach, w 2017 roku, Kołakowska zagrała w przedstawieniu Byk Ferdynand, które odbyło się w Teatrze IMKA w Warszawie. Ten spektakl jest doskonałym przykładem jej wszechstronności artystycznej oraz zaangażowania w różne formy ekspresji teatralnej.
Sesje
Violetta Kołakowska, utalentowana modelka, zdobyła uznanie dzięki swoim odważnym i artystycznym sesjom zdjęciowym. Wśród jej następujących osiągnięć można wyróżnić nago pozowane do renomowanych polskich czasopism.
- lipiec 2000 „CKM”,
- kwiecień 2001 polska edycja „Playboya” (nr 101).
Przypisy
- Viola Kołakowska: Znany polityk powiedział mi, że PANDEMII NIE MA! [online], WideoPortal.tv, 14.10.2020 r. [dostęp 21.05.2021 r.]
- a b Violetta Kołakowska, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 08.04.2021 r.]
- Agent gwiazdy 4 – kto odpadł w 12. odcinku programu i co się wydarzyło? [15.05]. radiozet.pl. [dostęp 18.05.2019 r.]
- Arkadiusz Bartosiak, Łukasz Klinke: Roman Kostrzewski. wywiadowcy.pl. [dostęp 14.01.2018 r.]
- Moje ciuchy: metamorfoza.... dziendobrytvn.plejada.pl. [dostęp 14.01.2018 r.]
- Tomasz Karolak znów został ojcem. film.onet.pl. [dostęp 14.01.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Gerwazy Reguła | Jan Ligoń | Jarosław Kitala | Leszek Winder | Andrzej Lampert | Jan Kidawa-Błoński | Anna Dziewit-Meller | Helga Molander | Adam Pilawa | Sabina Waszut | Gertruda Białasowa | Adam Palenta | Włodzimierz Denysenko | Erwin Nowiaszek | Henryk Maruszczyk | Mirosław Bednarek | Maciej Wojciech Kowalski | Bronisław Bugiel | Jerzy Łukaszewicz (reżyser) | Adam TaubitzOceń: Violetta Kołakowska