Krzysztof Parliński


Krzysztof Parliński, urodzony 20 marca 1940 roku w Chorzowie, jest wybitnym polskim fizykiem o znaczącym dorobku naukowym. Posiada tytuł profesora doktora habilitowanego i jest uznawany za specjalistę w dziedzinie teoretycznej fizyki ciała stałego.

Pełni rolę profesora zarówno w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, jak i w Instytucie Techniki na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Technicznym Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Życiorys

Krzysztof Parliński jest uznawanym specjalistą w dziedzinie fizyki, który swoją karierę edukacyjną rozpoczął w roku 1962, kiedy to zakończył studia z zakresu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W późniejszych latach, na tej samej uczelni, uzyskał stopień doktora w 1966 roku oraz doktora habilitowanego w 1974 roku. Obecnie poszczyca się tytułem profesora, który otrzymał w 1986 roku.

Od momentu zakończenia studiów, Parliński związał się zawodowo z Instytutem Fizyki Jądrowej, który wcześniej nosił nazwę PAA, a obecnie funkcjonuje jako PAN w Krakowie. W latach 1996-2011 pełnił funkcję założyciela oraz kierownika Zakładu Komputerowych Badań Materiałów, gdzie rozwijał nowatorskie podejścia w badaniach naukowych.

Jego dorobek naukowy jest imponujący – autor ponad 240 publikacji dotyczących różnych aspektów fizyki. W szczególności skoncentrował się na fizyce fazy skondensowanej, ale jego badania obejmują również zagadnienia związane z fizyką jądrową.

Główne osiągnięcia naukowe

Krzysztof Parliński to wybitny naukowiec, który przyczynił się do rozwoju kilku kluczowych teorii w dziedzinie fizyki ciała stałego oraz chemii materiałów. Poniżej przedstawiono jego najważniejsze osiągnięcia naukowe.

  • Opracowanie nowatorskiej teorii symetrii, która znajduje zastosowanie w badaniach faz niewspółmiernych oraz zblokowanych w kryształach,
  • Sformułowanie teorii funkcji adaptowanych do symetrii, która jest używana do opisu złożonych struktur kryształów molekularnych oraz fulerenów,
  • Wspólne z Yoshiyuki Kawazoe opracowanie procedury umożliwiającej wyznaczanie drgań sieci krystalicznej z zastosowaniem metod obliczeniowych mechaniki kwantowej. Metoda ta, znana jako bezpośrednia (ang. direct method), ma szerokie zastosowanie w badaniach skomplikowanych układów krystalicznych, takich jak: minerały, nanostruktury, struktury wielowarstwowe oraz powierzchnie.

Przypisy

  1. a b c d Prof. dr hab. Krzysztof Parliński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 24.08.2012 r.]

Oceń: Krzysztof Parliński

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:21