Brygida Grzeganek-Więcek


Brygida Grzeganek-Więcek, która przyszła na świat 8 sierpnia 1936 roku w Chorzowie, to wybitna postać w dziedzinie nauk technicznych. Posiada tytuł doktora habilitowanego oraz pełni funkcję profesora nadzwyczajnego.

Jej specjalność obejmuje ekonomię oraz organizację budownictwa, w których zyskała uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Elementy biograficzne

W 1961 roku ukończyła swoje studia, zdobywając tytuł magistra inżyniera na wydziale budownictwa Politechniki Śląskiej. Czternaście lat później, w 1975 roku, obroniła doktorat z nauk technicznych na Politechnice Warszawskiej. W 1985 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie ekonomiki i organizacji, również na Politechnice Warszawskiej. W tym samym roku została docentem w zakresie nauk organizacji i ekonomiki, co potwierdza jej zaawansowaną wiedzę i doświadczenie w tych dziedzinach.

W 1991 roku miała zaszczyt zostać mianowaną na stanowisko profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Opolskim, gdzie pełniła tę funkcję aż do roku 1998.

Praca zawodowa

W trakcie studiów na piątym roku, Brygida Grzeganek-Więcek rozpoczęła swoją karierę zawodową jako asystentka w Katedrze Organizacji Procesów Budowlanych. W 1963 roku, podjęła pracę jako inspektor nadzoru budowlanego, a dwa lata później została kierownikiem działu przygotowania produkcji. Jej dalsza kariera zawodowa nabrała tempa w 1968 roku, kiedy to objęła stanowisko naczelnym inżynierem w Przedsiębiorstwie Remontowo-Budowlanym w Bytomiu. W 1971 roku, jako naczelną dyrektor tego przedsiębiorstwa, zarządzała nim przez siedem lat. Następnie, w 1978 roku, związała się z WSP – Uniwersytetem Opolskim, gdzie rozpoczęła pracę jako adiunkt. Od 2002 roku pracuje w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, gdzie pełni stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Zarządzania. Z kolei w 2004 roku objęła funkcję kierownika Zakładu Zarządzania Strategicznego.

Jednocześnie, Brygida Grzeganek-Więcek była aktywna w różnych komisjach, w tym senackiej komisji budżetu i finansów do 2007 roku i komisji do spraw stopni naukowych do 2009 roku. Od roku akademickiego 2009/2010 sprawuje obowiązki kierownika Katedry Zarządzania na Wydziale Zarządzania Sportem i Turystyką.

Funkcje we władzach Uczelni

Od 1985 roku, Brygida Grzeganek-Więcek pełniła funkcję kierownika Zakładu Ekonomiki Przedsiębiorstwa oraz była członkiem Senatu uczelni, gdzie przez dwie kadencje aktywnie uczestniczyła w pracach wielu komisji senackich. W latach 1991-1995 sprawowała mandat prodziekana na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego. Przez blisko osiem lat, od 1991 do 1998, współpracowała z Uniwersytetem Opolskim, a w latach 1992-2004 współpracowała z niemieckim Instytutem fur Sozialwirtschaft und Oekonomische Bildung w Vlotho.

Droga zawodowa

Ponadto, Brygida Grzeganek-Więcek była wykładowcą w powyższym instytucie, prowadząc zajęcia dla polskich grup przedsiębiorców oraz pracowników naukowych, którzy angażowali się w sektorze gospodarczym w okresie transformacji. W latach 1997-2003 zasiadała na czołowych stanowiskach w radach nadzorczych Huty Silesia w Rybniku oraz korporacji Polska Wełna w Bielsku-Białej, a także była członkiem rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Bytomiu. W okresie 1998-2006 pracowała w Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, pełniąc funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Zarządzania i Marketingu, gdzie prowadziła intensywną działalność naukową i dydaktyczną.

Była także promotorką czterech prac doktorskich, z trzema kolejnymi w przygotowaniu, z czego dwie mają otwarte przewody doktorskie w Instytucie ORGMASZ w Warszawie. Jej zaangażowanie w naukę i rozwój akademicki znajduje również odzwierciedlenie w roli recenzenta wielu opracowań naukowych, a także dwóch publikacji zwartych oraz licznych artykułów.

Charakterystyka publikacji naukowych

Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego, profesor Brygida Grzeganek-Więcek opublikowała ponad 120 artykułów naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach, a także napisała sześć monografii. Jej publikacje koncentrują się na problematyce zarządzania przedsiębiorstwami i organizacjami różnego rodzaju, a od 2003 roku szczególną uwagę zwraca na zarządzanie organizacjami turystycznymi. W jej dorobku znajdują się także prace dotyczące gospodarki finansami.

Nagrody i odznaczenia

  • nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • srebrny Krzyż Zasługi,
  • odznaczenie Orderu Prezydenta Miasta Bytomia.

Przypisy

  1. Dr hab. Brygida Grzeganek-Więcek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 28.09.2012 r.]

Oceń: Brygida Grzeganek-Więcek

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:23