Jerzy Franciszek Michalak, urodzony 3 grudnia 1943 roku w Chorzowie, był wybitnym polskim scenografem i malarzem, który na stałe zapisał się w historii polskiego teatru. Jego twórczość była związana z wieloma ważnymi instytucjami teatralnymi w kraju. W latach 1976–1981 pełnił funkcję dyrektora Teatru „Pinokio” w Łodzi, gdzie zrealizował szereg znaczących produkcji, które wpłynęły na rozwój teatru dla dzieci.
Po zakończeniu swojej pracy w Łodzi, Michalak w 1997 roku objął stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego w Elblągu, gdzie kontynuował swoją działalność artystyczną, proponując nowatorskie rozwiązania scenograficzne oraz wrażliwe spojrzenie na literaturę dramatyczną.
Jego dokonania odzwierciedlają nie tylko głęboką pasję do sztuki, ale także zaangażowanie w rozwój polskiego teatru, które trwało przez wiele dekad.
Życiorys
Jerzy Michalak przyszedł na świat w rodzinie, która była jednym z współzałożycieli Teatru Reduta Śląska usytuowanego w Chorzowie. Jego edukacja plastyczna rozpoczęła się w liceum plastycznym w Katowicach, a następnie kontynuował naukę na Katedrze Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, co zakończył w 1969 roku pod opieką profesora Andrzeja Stopki. W latach 1968-1976 pełnił funkcję asystenta na tej samej uczelni, wspierając A. Stopkę w jego pracy.Kariery scenograficzne Jerzego Michalaka rozpoczęły się w 1969 roku, kiedy to podjął zatrudnienie w Teatrze Dramatycznym w Tarnowie. W okresie od 1973 do 1986 roku, jego talent został wykorzystany w Teatrze Telewizji, gdzie odpowiadał za dekoracje wielu produkcji telewizyjnych.
W latach 1976-1981 Jerzy Michalak pełnił rolę dyrektora Teatru „Pinokio” w Łodzi, w znaczący sposób przyczyniając się do rozwoju tego miejsca, w tym otwarcia sceny przeznaczonej dla dorosłych widzów. Następnie, w latach 1982-1983, pracował jako scenograf w Teatrze w Płocku, a później, od 1983 roku, w Teatrze Rozmaitości oraz Teatrze Rampa w Warszawie. W latach 1997-1998 miał również zaszczyt być dyrektorem Teatru Dramatycznego w Elblągu.
Od 2009 roku mieszkał w Biczycach Dolnych, gdzie założył własny teatr oraz prowadził pracownię malarską. Jego talent aktorski ujawnił się w Teatrze Nowym w Nowym Sączu od 2017 roku, gdzie zagrał w takich przedstawieniach jak „Zemsta”, „Daj się zabić kochanie”, „Blue Moon” oraz „Alladyn”. Poza działalnością artystyczną, był również członkiem Stowarzyszenia Nowosądecka Inicjatywa Socjaldemokratyczna oraz wykładowcą na Uniwersytecie III Wieku w Nowym Sączu. W 2023 roku, wystartował jako kandydat na posła do Sejmu RP X kadencji w wyborach parlamentarnych, reprezentując Lewicę w okręgu wyborczym nr 14, jednak nie udało mu się zdobyć mandatu.
Jerzy Michalak był nie tylko utalentowanym scenografem i aktorem, ale również autorem licznych rysunków, pasteli, obrazów oraz rzeźb. Dodatkowo, tworzył poezję, a swoją działalność artystyczną wzmocnił, pełniąc rolę przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej Związku Polskich Artystów Plastyków.
Życie prywatne
W ostatnich etapach swojego życia, Jerzy Michalak zamieszkiwał w Biczycach Dolnych ze swoją żoną Marią. Był dumnym ojcem znanego aktora Borysa Szyca. Po jego śmierci, Jerzy Michalak znalazł swoje ostatnie miejsce spoczynku na cmentarzu Grębałowskim w Krakowie.
Scenografie
Jerzy Michalak jako utalentowany scenograf zdobył uznanie dzięki współpracy z wieloma teatrami w Polsce oraz za granicą. Wśród miast, z którymi był związany, znajdują się m.in.: Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gliwice, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Płock, Radom, Rzeszów, Szczecin, Tarnów, Warszawa, Wrocław i Zabrze. Na arenie międzynarodowej jego prace można było zobaczyć na Węgrzech, w Jugosławii oraz w Rosji.
Scenografie Jerzego Michalaka obejmują imponującą liczbę ponad 100 realizacji. Do najbardziej znanych z nich należą:
- „Farsa Mistrza Pethelina” w teatrach w Krakowie i Opolu,
- „Colas Breugnon” w Teatrze Powszechnym w Łodzi,
- „Przygody Sindbada Żeglarza” w Teatrze „Pinokio” w Łodzi,
- „Brat naszego Boga” w Teatrze w Płocku,
- „Psie serce” w Teatrze w Płocku,
- „Promieniowanie ojcostwa” w Teatrze Rozmaitości w Warszawie,
- „Oni” w Teatrze w Płocku,
- „Balladyna” w Teatrze Rozmaitości w Warszawie,
- „Kordian” w Teatrze w Radomiu,
- „Przedwiośnie” w Teatrze w Radomiu,
- „Okręt” w Teatrze w Lublinie oraz w Debreczynie,
- „Geniusz sierocy” w Teatrze Narodowym w Warszawie,
- „Legion” w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie,
- „Noc listopadowa” w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie.
Przypisy
- Nie żyje Jerzy Franciszek Michalak. Ojciec Borysa Szyca miał 80 lat [online], Rozrywka Wprost, 22.07.2024 r. [dostęp 22.07.2024 r.]
- Tak Borys Szyc pożegnał ojca. Serce się kraje [online], Super Express [dostęp 22.07.2024 r.]
- Zmarł scenarzysta Jerzy Michalak, tata Borysa Szyca. Zarażał radością życia [online], dts24.pl, 21.07.2024 r. [dostęp 22.07.2024 r.]
- Esensja: ‹Teatr malarstwa i rzeźby Jerzego Michalaka› – Miejska Galeria Sztuki „MM” [online], Esensja.pl [dostęp 22.07.2024 r.]
- Jerzy Michalak – wybory 2023: kandydat na posła – małopolskie (Nowy Sącz) [online], wnp.pl [dostęp 22.07.2024 r.]
- SEiRP w Nowym Sączu: Pogrzeb [online], seirp-ns.pl [dostęp 30.07.2024 r.]
- Wojciech W. Chmura, Poezja w dekoracjach [online], Dziennik Polski, 14.05.2011 r.
- a b c d e Jerzy Michalak, [w:] FilmPolski.pl [online].
- a b c d e Galeria Dyrektorów [online], Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Paweł Wilczek | Janina Matylda Gajdzianka | Józef Gallus | Ewa Pokas | Agnieszka Radzikowska | Izabela Łabuda | Benon Hardy | Antoni Kreis | Jerzy Sztwiertnia | Wioletta Białk | Ewa Nowacka | Natalia Szyguła | Tadeusz Żmudziński | Edward Bogusławski (kompozytor) | Leszek Engelking | Izabella Malik | Maya Gordon | Ryszard Riedel | Bogdan Kalus | Sabina WaszutOceń: Jerzy Michalak (scenograf)