Ośrodek harcerski w Parku Śląskim


Ośrodek harcerski, umiejscowiony w Parku Śląskim, to niezwykle interesujące miejsce, znajdujące się w Chorzowie, tuż obok Stadionu Śląskiego. To historycznie ważne miejsce, które leży w granicach Parku Śląskiego, jest idealne zarówno dla turystów, jak i dla miłośników harcerstwa.

Od roku 1963 zarządzany przez Śląską Chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego, ośrodek zyskał status samodzielnej jednostki w 2014 roku, kiedy to na mocy uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego, został przekazany w formie własności.

Obecnie, to nie tylko miejsce odpoczynku dla osób zwiedzających Park Śląski, ale także ośrodek, w którym organizowane są różnorodne harcerskie imprezy i szkolenia. Oferowane są tu również noclegi w hotelu turystycznym Skaut oraz możliwości korzystania z ogólnodostępnej strzelnicy.

Ośrodek znajduje się pod adresem: Alei Harcerskiej 3, 41-500 Chorzów, co czyni go łatwo dostępnym punktem na mapie regionu.

Historia

Inicjatywa powołania Ośrodka Harcerskiego w Parku Śląskim zrodziła się z zasobów Katowickiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, która złożyła wniosek do Wojewódzkiej Rady Narodowej o jego budowę w malowniczym otoczeniu Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Proces legislacyjny przebiegł wyjątkowo sprawnie i w 1958 roku podjęto odpowiednią uchwałę.

Nowoczesny obiekt został uroczyście zainaugurowany 20 marca 1964 roku. Powierzchnia ośrodka zajmowała 6,5 hektara, choć pierwotnie planowano znacznie większy teren. Duża zasługa w powstaniu tego miejsca przypada generałowi Jerzemu Ziętkowi, który uważał, że harcerze zasługują na taką przestrzeń. Ziętek pełnił funkcję przewodniczącego Śląskiej Rady Przyjaciół Harcerstwa i ofiarował na rzecz ośrodka wiele osobistych pamiątek, w tym monety oraz swoją obrączkę ślubną, które przekazano jako wsparcie w trudnych chwilach.

Ośrodek ma je w depozycie, nie zamierzają się ich pozbywać – zapewnia harcmistrz Andrzej Lichota, dyrektor Ośrodka Harcerskiego i Komendy Śląskiej Chorągwi ZHP.

Obiekt nosi imię generała Ziętka, a na terenie kompleksu ustawiono jego popiersie, co upamiętnia jego znaczący wkład. Dalszy rozwój ośrodka był dynamiczny i trwał aż do końca lat 60. XX wieku, kiedy to niezwykle rosło zapotrzebowanie na działalność harcerską. Ośrodek tętnił życiem szczególnie podczas Międzynarodowych Akcji Letnich, w których uczestniczyła młodzież z wielu krajów bloku wschodniego, m.in. z Kuby, Korei oraz Związku Radzieckiego.

W obiekcie organizowane były liczne obozy i zbiórki krajowe. Kluczowym celem działalności Ośrodka było jednak szkolenie kadr harcerskich, stając się jednocześnie pionierskim miejscem dla dzieci i młodzieży, które mogły tu nabywać umiejętności, niedostępne gdzie indziej. Jak wspomina Lichota, warunki do prowadzenia działalności harcerskiej wówczas były o wiele korzystniejsze.

To właśnie w tym miejscu młodzi ludzie z regionu mogli po raz pierwszy zetknąć się z komputerami dzięki działającemu klubowi “Informik”, który dysponował doskonale wyposażoną pracownią komputerową. Oprócz tego, w Ośrodku funkcjonowało Młodzieżowe Towarzystwo Naukowe, współprowadzone z lokalnymi uczelniami oraz pracownia fotograficzna, w której uczono sztuki wykonywania i wywoływania zdjęć. Działał tutaj także Śląski Krąg Medyczny, a wszystkie te inicjatywy przyczyniły się do wszechstronnego rozwoju młodych harcerzy.

Przypisy

  1. Park Śląski – Ośrodek Harcerski skończył 50 lat. Parkowe pół wieku z lilijką [online], parkslaski.pl [dostęp 09.04.2018 r.]
  2. Hotel Skaut [online], www.hotel-chorzow.pl [dostęp 09.04.2018 r.]
  3. Hotel Skaut [online], hotel-skaut.pl [dostęp 09.04.2018 r.]
  4. Park Śląski – Ośrodek Harcerski [online], www.parkslaski.pl [dostęp 09.04.2018 r.]

Oceń: Ośrodek harcerski w Parku Śląskim

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:8