Rosarium w Parku Śląskim


Rosarium w Parku Śląskim, znane również jako Ogród Różany, to największy ogród różany w Polsce oraz jeden z największych w całej Europie. Jego imponująca powierzchnia wynosi około 7 hektarów, co czyni go niezwykłym miejscem do odwiedzenia.

Ogród ten znajduje się w malowniczym Parku Śląskim, który wcześniej nosił nazwę Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, znajdując się na terenie Chorzowa. Rosarium stanowi świadectwo miłości do róż oraz jest doskonałym miejscem dla miłośników natury i ogrodnictwa.

Historia

Inicjatywa powstania różanego ogrodu w WPKiW zainicjowana została w 1964 roku przez Polskie Towarzystwo Miłośników Róż. Projektem zajęła się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a całość koordynował Władysław Niemirski, główny projektant parku. W 1965 roku zrealizowano prace ziemne, a w 1966 roku, jesienią, zakończono nasadzenia. Uroczyste otwarcie Rosarium miało miejsce 24 czerwca 1968 roku i zbiegło się z inauguracją pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż.

W latach 2005–2007, dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zmodernizowano ogród, wymieniając wszystkie krzewy róż oraz dodając nową ziemię. Mimo tych zmian, oryginalny koncept ogrodu pozostał niezmieniony i ciągle można go dostrzec w jego obecnym kształcie.

Architektura i flora

„Ogród różany wyróżnia się swoim unikalnym stylem; nie jest inspirowany najpopularniejszymi ogrodami z Niemiec czy Anglii. Struktura rosarium opiera się na licznych dużych modułach o kształcie plastra miodu. Poszczególne kwietniki są podzielone na komórki o powierzchni 7,5 m², co daje łącznie 374 takie jednostki w całym ogrodzie. W dodatku w tym wyjątkowym miejscu znajdują się także rabaty o kształcie soczewek.

W sumie posadzono tu około 30 tysięcy krzewów róż, które reprezentują ponad 300 odmian. Kolekcja jest zróżnicowana, obejmująca głównie róże wielokwiatowe, parkowe, pnące oraz rabatowe. Warto zwrócić uwagę na wybrane odmiany róż, które można spotkać w latach 2003–2004, w tym Anna Maria, Golden Medalion, Kronenbourg, Monica, Troika, Venrosa.

Oprócz pięknych róż, rosarium jest domem dla drzew, które tworzą klomby oraz solitera. Również formowane żywopłoty, wykonane z cisów, żywotników, berberysów oraz ligustru, wnoszą dodatkowy urok. Na terenie ogrodu znajduje się także mały staw, a także wydłużone betonowe baseny, które pełnią rolę oczek wodnych z nenufarami. Ponadto w obrębie rosarium można znaleźć ławeczkę Karolinki i Karlika, co czyni to miejsce nie tylko pięknym, ale i zachęcającym do zatrzymania się na chwilę.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Beata Fortuna-Antoszkiewicz, Jan Łukaszkiewicz, Piotr Wiśniewski. Przekształcenia kompozycji szaty roślinnej Parku Śląskiego w Chorzowie po 60 latach. „Teka Komisji Urbanistyki i Architektury PAN Oddział W Krakowie”. XLV, s. 199, 2017 r. ISSN 2450-0038.
  2. a b c d e f g h i j k l m n o Rosarium – największa w Polsce kolekcja róż. Park Śląski, 19.03.2012 r. [dostęp 28.06.2020 r.]
  3. a b c d Maria Kowalik i inni: Róże w chorzowskim rosarium, ich patogeny a człowiek. W: Ochrona środowiska naturalnego w XXI wieku – nowe wyzwania i zagrożenia. Kazimierz Wiech, Henryk Kołoczek, Paweł Kaszycki (red.). Kraków: Fundacja na Rzecz Wspierania Badań Naukowych Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej im. H. Kołłątaja w Krakowie, 2005 r., s. 86. ISBN 83-88934-62-7.

Oceń: Rosarium w Parku Śląskim

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:9