Stadion Śląski


Stadion Śląski to nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt sportowy, zlokalizowany na malowniczym terenie Parku Śląskiego w Chorzowie, tuż przy granicy z Katowicami. Budowa stadionu przebiegała w latach 2009–2017 i zastąpiła starszy obiekt, który działał w tym samym miejscu od 1956 roku. Od sierpnia 2020 roku, Stadion Śląski pełni rolę Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego, co podkreśla jego uniwersalne zastosowanie.

Właścicielem stadionu jest Województwo Śląskie, reprezentowane przez Urząd Marszałkowski, który zlecił jego zarządzanie spółce Stadion Śląski Sp. z o.o. Obiekt umożliwia organizację różnorodnych wydarzeń, w tym meczów piłkarskich, mityngów lekkoatletycznych, imprez muzycznych oraz zawodów żużlowych.

Zanim stadion stał się w pełni gotowy, był już uznawany za jeden z najważniejszych obiektów w Polsce. Jeszcze do 2012 roku, Stadion Śląski był największym obiektem sportowym w kraju, jednak później ustąpił miejsca Stadionowi Narodowemu w Warszawie, który obecnie zajmuje pierwszą pozycję pod względem pojemności i wielkości.

W 1997 roku, Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował o nadaniu stadionowi miana „Narodowy”. Jednak według Ministerstwa Sportu i Turystyki, PZPN nie miał uprawnień do takiego działania, ponieważ nazwa „Stadion Narodowy” jest zarejestrowana w Urzędzie Patentowym na rzecz Ministerstwa. Od sezonu 2023/2024, na Stadionie Śląskim swoje domowe mecze rozgrywają piłkarze Ruchu Chorzów, kontynuując tradycję sportowych zmagań w tym miejscu.

Historia

W latach międzywojennych zaczęto planować budowę renomowanego obiektu sportowego w polskiej części Górnego Śląska, który miał pomieścić kilkadziesiąt tysięcy widzów. Projekt, który został zrealizowany w 1939 roku, był dziełem Adama Kocura – prezydenta Katowic oraz przewodniczącego komitetu budowy. Obiekt miał być wzorowany na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, jednak wybuch II wojny światowej skutecznie uniemożliwił jego realizację. W końcu lat 40. XX wieku, w ramach „planu sześcioletniego”, zaplanowano budowę stadionu na 70 000 osób dla jednego z śląskich klubów piłkarskich, co również nie doczekało się wykonania.

Ostatecznie decyzję o budowie Stadionu Śląskiego podjęto 20 grudnia 1950 roku, podczas obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, gdzie postanowiono zlokalizować obiekt w powstającym wówczas największym parku miejskim w Europie, znanym jako Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Julian Brzuchowski był projektantem stadionu, a inż. Wiktor Pade pełnił rolę kierownika robót budowlanych. Prace budowlane rozpoczęły się w 1951 roku, a część z nich była wykonana przez specjalistów ściągniętych z Czechosłowacji. Stadion został wzniesiony z czerwonego i białego piaskowca, granitu oraz betonu. Ze względu na wysokie koszty inwestycji, lokalne kluby sportowe złożyły na rzecz komitetu budowy ponad 100 tysięcy złotych.

Zaangażowanie społeczeństwa było kluczowe, ponieważ mieszkańcy województwa oddali łącznie 589 938 roboczogodzin, co szacowano na wartość 1 500 000 ówczesnych złotych. Stadion Śląski został wzniesiony równolegle ze Stadionem Dziesięciolecia w Warszawie. Obiekt został ukończony latem 1956 roku, a jego uroczysta inauguracja odbyła się 22 lipca tego samego roku – w dniu narodowego święta Polski Ludowej. Mecz towarzyski z reprezentacją NRD zakończył się przegraną 0:2.

Pierwszym dyrektorem obiektu został Mikołaj Beljung, a już w 1959 roku wprowadzono na stadionie sztuczne oświetlenie elektryczne, które było pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce. W 1994 roku rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę przebudowa stadionu, której pierwszy etap zakończono w 1997 roku, a drugi w 2001 roku. W październiku 2007 roku w obiekcie zamontowano system podgrzewania płyty boiska oraz wymieniono murawę.

W 2009 roku rozbudowa obiektu rozpoczęła nowy etap, w ramach którego trybuny zwiększono do ponad 55 tys. miejsc siedzących oraz wprowadzono pełne zadaszenie. Tor żużlowy ustąpił miejsca lekkoatletycznej bieżni. W 2011 roku doszło do poważnego incydentu, gdy pękł jeden z elementów konstrukcyjnych odpowiedzialnych za stabilność ważącego ponad 220 ton dachu, co opóźniło zakończenie projektów. Ostatecznie przebudowę zamknięto latem 2017 roku, a nowoczesny stadion otwarto 1 października tego samego roku.

Pierwotna konstrukcja stadionu

Widownia

Początkowa konstrukcja stadionu miała możliwość obsługiwania 87 000 widzów, ale w praktyce na trybunach zasiadało od 90 000 do 100 000 fanów, co skutkowało nadaniem mu przydomka stutysięcznika. Rekordowe zgromadzenie – 130 000 osób – zostało odnotowane 2 września 1973 roku, w trakcie Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Po pewnym czasie, w odpowiedzi na zmieniające się normy bezpieczeństwa, zdecydowano się na stopniowe zmniejszenie pojemności obiektu.

Wieża

Wieża stadionu, zlokalizowana w centralnym punkcie obiektu, zawsze pełniła rolę symbolu jego tożsamości. Pierwotnie w jej wnętrzu mieściły się pomieszczenia biurowe oraz techniczne, aczkolwiek z biegiem lat straciła swoje pierwotne funkcje. Przebudowa stadionu w 2008 roku zakończyła się rozbiórką wieży, co stanowiło kolejny etap w transformacji obiektu.

Tunel

Pod trybunami stadionu znajduje się tunel, który jest jednym z najważniejszych miejsc w obiekcie. To właśnie tędy drużyny piłkarskie wychodzą na murawę boiska przed rozpoczęciem meczów. Wspomnienia sportowców dotyczące tego momentu często podkreślają wyjątkowy klimat, który panuje w tunelu, doskonale tłumiąc hałas z trybun. Obecnie, po przeprowadzonym liftingu, tunel jest wyższy i nieco krótszy, osiągając długość 63 metrów. W bocznej części tunelu znajdują się również nowoczesne szatnie, które odpowiadają europejskim standardom.

Stadion po przebudowie

W latach 2009–2017 przeprowadzono kompleksową przebudowę Stadionu Śląskiego, w której głównym celem było zadaszenie trybun. W ramach modernizacji obiektu pojawiła się również nowa górna trybuna zachodnia, a na trybunie wschodniej stworzono osobne dojścia do strefy VIP.

Trybuny i loże

Przebudowa znacząco wpłynęła na pojemność stadionu, która wzrosła z 47 202 do 55 211 miejsc siedzących, rozmieszczonych na nowoczesnych dwupiętrowych trybunach. W przypadku organizacji koncertów muzycznych liczba osób, która może być pomieszczona w obiekcie, wynosi około 85 000. Stadion jest również przystosowany dla osób niepełnosprawnych, posiadając 106 dedykowanych miejsc. Dodatkowo, obiekt oferuje 25 lóż VIP, które mogą pomieścić 384 osoby.

Warto zaznaczyć, że szerokość rzędu na widowni wynosi 85 centymetrów. Początkowa koncepcja architekta zakładała wyposażenie stadionu w czerwone krzesełka. Jednak 7 lutego 2011 roku zarząd województwa zdecydował o zmianie ich koloru na żółto-niebieski, w nawiązaniu do barw Górnego Śląska.

Zadaszenie

Stadion po modernizacji dysponuje półprzezroczystym zadaszeniem wykonanym z sztucznego tworzywa, które zaprojektowano w firmie GMP z Akwizgranu. Zadaszenie to nawiązuje do przemysłowych konstrukcji typowych dla regionu Górnego Śląska. Jego powierzchnia wynosi 43 tys. m², co czyni je największym zadaszeniem w Europie.

Centrum konferencyjno-biznesowe

W obrębie stadionu zlokalizowane jest również nowoczesne centrum konferencyjno-biznesowe, które zawiera przestronny hol oraz foyer. Przestrzeń ta jest dostosowana do organizacji różnorodnych wydarzeń, takich jak targi, recepcje dla gości, strefy poczęstunkowe czy spotkania towarzyskie. Możliwości wynajmu tych przestrzeni obejmują organizację bankietów dla 1500 osób. Stadion dysponuje także 650 miejscami parkingowymi przeznaczonymi dla gości.

_

Ośrodek

Cały kompleks sportowy Stadionu Śląskiego zajmuje imponującą powierzchnię 21,34 ha. To miejsce łączy w sobie różnorodne obiekty, które służą sportowcom oraz kibicom, co sprawia, że jest to jeden z najważniejszych ośrodków sportowych w Polsce.

W skład stadionu wchodzi nie tylko główna arena, ale także profesjonalne boisko treningowe o sztucznej nawierzchni. To boisko, które dysponuje oświetleniem oraz zadaszoną trybuną na 300 miejsc siedzących, zdobyło prestiżowy międzynarodowy certyfikat FIFA w dniu 3 czerwca 2005 roku, od ówczesnego prezydenta FIFA Seppa Blattera, co czyni je pierwszym takim obiektem w kraju.

Na terenie kompleksu znajduje się także drugie boisko treningowe, które wyróżnia się naturalną trawą oraz możliwością pomieszczenia 100 widzów i również dysponuje odpowiednim oświetleniem. Oprócz tego, obiekt oferuje różnorodne boiska, umożliwiające grę w koszykówkę oraz piłkę ręczną, jak również korty tenisowe.

Dodatkowo, Stadion Śląski dysponuje siłownią oraz szeregiem wielofunkcyjnych sal, w tym salą konferencyjną przeznaczoną dla 500 osób. Oferowane są również usługi gastronomiczne w postaci restauracji oraz możliwość noclegu w hotelu, który dysponuje 70 miejscami noclegowymi.

Piłka nożna

Mecze reprezentacji Polski

Na Stadionie Śląskim piłkarska reprezentacja Polski prowadzi swoje najważniejsze zmagania od 1957 roku, kiedy to odbyło się eliminacyjne spotkanie do Mistrzostw Świata 1958 z ZSRR. Wiele z tych meczów przeszło do historii jako pamiętne wydarzenia zarówno w polskim, jak i międzynarodowym futbolu. Biało-czerwoni zwyciężali tu z takimi drużynami, jak ZSRR, Anglia, Holandia, Włochy oraz Portugalia. Szczególnym dniem w historii było spotkanie z Anglią, w którym Polacy wygrali 2:0 6 czerwca 1973 roku, a po tym meczu brytyjskie media zaczęły nazywać stadion „Kocioł Czarownic”. W ciągu lat na tym obiekcie polska kadra narodowa czterokrotnie zdobywała awans do mundiali (1977, 1985, 2001 i 2022) oraz raz do mistrzostw Europy w 2008 roku. Dotychczas rozegrano tutaj 61 oficjalnych meczów reprezentacji narodowej. Najwięcej bramek dla reprezentacji w historii stadionu zdobył Włodzimierz Lubański, zdobywając 11 goli.

Lp.DataMeczWynikLiczba Widzów
1.22 lipca 1956Polska – NRD0:290 000
2.20 października 1957Polska – ZSRR2:193 000
3.11 maja 1958Polska – Irlandia2:280 000
4.14 września 1958Polska – Węgry1:390 000
5.28 czerwca 1959Polska – Hiszpania2:471 469
6.8 listopada 1959Polska – Finlandia6:222 000
7.26 czerwca 1960Polska – Bułgaria4:025 000
8.25 czerwca 1961Polska – Jugosławia1:157 000
9.5 listopada 1961Polska – Dania5:010 000
10.10 października 1962Polska – Irlandia Północna0:231 500
11.2 czerwca 1963Polska – Rumunia1:140 000
12.23 maja 1965Polska – Szkocja1:167 462
13.3 maja 1966Polska – Węgry1:195 000
14.5 lipca 1966Polska – Anglia0:193 000
15.21 maja 1967Polska – Belgia3:165 000
16.24 kwietnia 1968Polska – Turcja8:017 000
17.30 października 1968Polska – Irlandia1:018 000
18.7 września 1969Polska – Holandia2:1100 000
19.14 października 1970Polska – Albania3:08507
20.6 czerwca 1973Polska – Anglia2:073 714
21.26 września 1973Polska – Walia3:070 181
22.10 września 1975Polska – Holandia4:177 000
23.24 marca 1976Polska – Argentyna1:260 000
24.21 września 1977Polska – Dania4:192 500
25.29 września 1977Polska – Portugalia1:180 000
26.4 kwietnia 1979Polska – Węgry1:180 000
27.2 maja 1979Polska – Holandia2:0100 000
28.26 września 1979Polska – NRD1:170 000
29.6 czerwca 1980Polska – Czechosłowacja1:145 000
30.2 maja 1981Polska – NRD1:074 000
31.2 września 1981Polska – RFN0:270 000
32.22 maja 1983Polska – ZSRR1:175 000
33.11 września 1985Polska – Belgia0:070 000
34.16 listopada 1985Polska – Włochy1:010 000
35.19 października 1988Polska – Albania1:030 000
36.11 października 1989Polska – Anglia0:032 423
37.25 października 1989Polska – Szwecja0:212 000
38.29 maja 1993Polska – Anglia1:165 000
39.2 kwietnia 1997Polska – Włochy0:032 000
40.31 maja 1997Polska – Anglia0:232 000
41.27 maja 1998Polska – Rosja3:18000
42.31 marca 1999Polska – Szwecja0:128 000
43.1 września 2001Polska – Norwegia3:042 500
44.6 października 2001Polska – Ukraina1:120 900
45.29 marca 2003Polska – Węgry0:048 000
46.10 września 2003Polska – Szwecja0:220 000
47.8 września 2004Polska – Anglia1:245 000
48.3 września 2005Polska – Austria3:240 000
49.31 maja 2006Polska – Kolumbia1:240 000
50.11 października 2006Polska – Portugalia2:144 000
51.17 listopada 2007Polska – Belgia2:047 000
52.1 czerwca 2008Polska – Dania1:140 000
53.11 października 2008Polska – Czechy2:138 293
54.5 września 2009Polska – Irlandia Północna1:138 914
55.14 października 2009Polska – Słowacja0:15000
56.27 marca 2018Polska – Korea Południowa3:253 129
57.11 października 2018Polska – Portugalia2:348 783
58.14 października 2018Polska – Włochy0:141 692
59.11 listopada 2020Polska – Ukraina2:00
60.18 listopada 2020Polska – Holandia1:20
61.29 marca 2022Polska – Szwecja2:054 078

Strzelcy największej liczby goli dla reprezentacji

Lp.Imię i NazwiskoLiczba goli
1.Włodzimierz Lubański11
2.Ernest Pohl7
3.Euzebiusz Smolarek5
4.Eugeniusz Faber4
Robert Gadocha
Grzegorz Lato
5.Gerard Cieślik3
Stanisław Hachorek
Andrzej Szarmach

Inne mecze międzypaństwowe

W październiku 2017 roku Stadion Śląski był jedną z aren eliminacji I rundy (grupa 2) do mistrzostw Europy U-19 w 2018 roku.

NumerData meczuSpotkanieWynik końcowyLiczba widzów
17 października 2017Polska U-19 vs Białoruś U-193:029 316
210 października 2017Białoruś U-19 vs Irlandia Północna U-190:01121

Mecze europejskich pucharów

Stadion jest również wykorzystywany przez kluby piłkarskie z Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, które rozgrywają tutaj istotne mecze międzynarodowe głównie w ramach europejskich pucharów. Podczas tych spotkań gospodarzem były takie drużyny jak: Górnik Zabrze, GKS Katowice, Ruch Chorzów, Polonia Bytom oraz GKS Tychy.

LpTyp rozgrywekTerminUczestniczące klubyRezultatLiczba widzów
1.PEMK13 września 1961Górnik Zabrze vs Tottenham Hotspur4:255 000
2.PEMK12 września 1962Polonia Bytom vs Panathinaikos AO2:120 000
3.PEMK18 listopada 1962Polonia Bytom vs Galatasaray SK1:08462
4.PEMK18 września 1963Górnik Zabrze vs Austria Wiedeń1:089 089
5.PEMK13 listopada 1963Górnik Zabrze vs Dukla Praga2:076 404
6.PEMK20 września 1964Górnik Zabrze vs Dukla Praga3:077 379
7.PEMK22 września 1965Górnik Zabrze vs LASK Linz2:138 887
8.PEMK28 listopada 1965Górnik Zabrze vs Sparta Praga1:246 609
9.PEMK20 września 1967Górnik Zabrze vs Djurgårdens IF Sztokholm3:035 665
10.PEMK9 listopada 1967Górnik Zabrze vs Dynamo Kijów1:171 145
11.PEMK13 marca 1968Górnik Zabrze vs Manchester United1:077 649
12.PZP1 października 1969Górnik Zabrze vs Olympiakos SFP5:030 000
13.PZP12 listopada 1969Górnik Zabrze vs Glasgow Rangers3:180 000
14.PZP18 marca 1970Górnik Zabrze vs Lewski Spartak Sofia2:1100 000
15.PZP15 kwietnia 1970Górnik Zabrze vs AS Roma2:290 000
16.PMT16 września 1970GKS Katowice vs FC Barcelona0:185 000
17.PMT16 września 1970Ruch Chorzów vs ACF Fiorentina1:185 000
18.PZP9 listopada 1971Górnik Zabrze vs Manchester City2:090 000
19.PEMK29 września 1971Górnik Zabrze vs Olympique Marsylia1:148 617
20.PEMK8 listopada 1972Górnik Zabrze vs Dynamo Kijów2:170 000
21.PUEFA29 września 1976GKS Tychy vs 1. FC Köln1:135 000
22.PEMK18 września 1985Górnik Zabrze vs Bayern Monachium1:260 000
23.PZP2 października 1986GKS Katowice vs Fram1:020 000
24.PZP22 października 1986GKS Katowice vs FC Sion2:210 000
25.PUEFA5 października 1988GKS Katowice vs Rangers2:435 000
26.PEMK26 października 1988Górnik Zabrze vs Real Madryt0:162 500
27.PEMK13 września 1989Ruch Chorzów vs Sredec Sofia1:16390
28.PUEFA14 września 2000Ruch Chorzów vs Inter Mediolan0:313 000

Finały Pucharu Polski

LpSezonTerminDrużynyRezultatKibice
11961/196222.07.1962Zagłębie Sosnowiec vs Górnik Zabrze2:125 000
21962/196301.05.1963Zagłębie Sosnowiec vs Ruch Chorzów2:070 000
31967/196826.06.1968Górnik Zabrze vs Ruch Chorzów3:06 000
41969/197005.08.1970Górnik Zabrze vs Ruch Chorzów3:150 000
51970/197127.06.1971Górnik Zabrze vs Zagłębie Sosnowiec3:13 000
61976/197721.07.1977Zagłębie Sosnowiec vs Polonia Bytom1:030 000
71977/197806.05.1978Zagłębie Sosnowiec vs Piast Gliwice2:05 000
81985/198601.05.1986GKS Katowice vs Górnik Zabrze4:155 000
91992/199323.06.1993GKS Katowice vs Ruch II Chorzów1:1 (k. 5:4)10 000
102008/200919.05.2009Lech Poznań vs Ruch Chorzów1:025 000

Pozostałe mecze

W dniu 22 lipca 1974 roku na tym stadionie odbył się mecz reprezentacji Śląska, która zmierzyła się z Tanzanią i wygrała 7:2. Od połowy lat 50. do końca lat 80. również miały miejsce prestiżowe spotkania ligowe, w tym derby Górnego Śląska. W marcu 2008 roku, w związku z problemami z infrastrukturą, Ruch Chorzów i Polonia Bytom rozgrywają swoje mecze na tym obiekcie.

Inne wydarzenia piłkarskie

Dnia 17 czerwca 2018 roku na murawie Stadionu Śląskiego odbył się ogólnopolski finał Śląskiej Ligi Młodych Talentów.

Żużel

Od 8 czerwca 1972 roku pełnowymiarowy tor żużlowy był nieodłącznym elementem boiska Stadionu Śląskiego. W ramach jego historii, odbyły się tutaj znaczące wydarzenia w tej dyscyplinie sportu.

Wśród najważniejszych zawodów, które miały miejsce na tym torze, znajdują się żużlowe mistrzostwa świata, które rozgrywane były wielokrotnie: indywidualnie cztery razy (w latach 1973, 1976, 1979 i 1986), w parach dwukrotnie (1978 i 1981) oraz drużynowo raz (w 1974 roku). Ponadto, na stadionie zorganizowano również zawody z cyklu Grand Prix Europy, które miały miejsce dwukrotnie.

Organizatorem tych wydarzeń była bydgoska Polonia, która jednocześnie zajmowała się organizowaniem Grand Prix Polski na swoim obiekcie w Bydgoszczy. W tamtym czasie Stadion Śląski wyróżniał się jako największy obiekt żużlowy na świecie.

Warto również zaznaczyć, że 1 września 2018 roku odbył się tutaj mecz Polska – Reszta Świata, który przyciągnął 16 871 widzów. Kolejnym znaczącym wydarzeniem był finałowa runda Indywidualnych Mistrzostw Europy 2018, która miała miejsce 15 września i zgromadziła 31 626 kibiców.

Lekkoatletyka

Stadion Śląski jest miejscem o bogatej historii związanej z lekkoatletyką. W 1967 roku obiekt gościł po raz pierwszy mistrzostwa Polski seniorów. Dwa lata później, w 1969 roku, odbył się tutaj niezwykle ważny mecz lekkoatletyczny, w którym zmierzyły się reprezentacje Polski, NRD oraz Związku Radzieckiego. W trakcie tego wydarzenia Nadieżda Cziżowa, reprezentująca ZSRR, jako pierwsza kobieta w historii, pchnęła kulą na odległość przekraczającą 20 metrów, ustanawiając niesamowity wynik 20,09 metra, co stało się rekordem świata.

W 2010 roku pojawiła się idea zorganizowania na stadionie mistrzostw świata w lekkoatletyce w 2015 roku. Niestety, już w czerwcu tego samego roku Chorzów został wykluczony z ubiegania się o organizację tych prestiżowych zawodów. Jednak koncepcja goszczenia mistrzostw Europy w 2016 roku wciąż była na stole.

64. Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego, który miał miejsce 8 czerwca 2018 roku, zgromadził imponującą liczbę 20 862 kibiców. W dniach 9-12 czerwca tego samego roku, stadion stał się areną XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Natomiast w dniach 27-29 lipca 2018 roku odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży.

Podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej, który odbył się 22 sierpnia 2018 roku, stadion zebrał rekordową publiczność – aż 41 200 kibiców. To pokazuje jak ogromne zainteresowanie wzbudzają wydarzenia lekkoatletyczne na tym obiekcie. Dodatkowo, 30 maja 2021 roku ogłoszono, że Stadion Śląski będzie gospodarzem lekkoatletycznych mistrzostw Europy, które mają odbyć się w 2028 roku.

Imprezy muzyczne

Stadion Śląski jest miejscem, które zdobyło renomę dzięki organizacji licznych koncertów, a jego pojemność wynosząca do 85 000 widzów sprawia, że jest idealnym obiektem do takich wydarzeń. Dotychczas na jego scenie wystąpiły znane zespoły jak Iron Maiden, The Rolling Stones, AC/DC, Metallica oraz U2, a także Nightwish i Slipknot. Warto wspomnieć, że w czerwcu 2007 roku gościł on takie zespoły jak Linkin Park, Pearl Jam oraz Genesis. Dodatkowo, 3 lipca 2007 odbył się pierwszy koncert Red Hot Chili Peppers w Polsce. Na Stadionie Śląskim mieliśmy także przyjemność zobaczyć Metallicę, Machine Head oraz The Police w 2008 roku. Ostatni koncert przed rozbudową stadionu dała grupa U2 w sierpniu 2009 roku.

9 lipca 2018 roku, na nowo otwartym obiekcie, wystąpiła grupa Guns N’ Roses, a 24 lipca 2019 roku na jego scenie zagrała Rammstein. W niedawnej historii, 15 sierpnia 2023 roku, na Stadionie Śląskim odbył się koncert sanah, która zaczęła swoją nową trasę koncertową „Uczta nad ucztami”. To historyczne wydarzenie przyciągnęło ponad 50 tysięcy fanów, a artystka stała się pierwszą Polką, która zagrała solowy koncert na tym stadionie.

W przyszłości, 22 oraz 23 czerwca 2024 roku, Stadion Śląski będzie gospodarzem koncertów Dawida Podsiadło, który zamknie swoją trasę koncertową 360°. Oczekiwane jest, że na każdym z tych koncertów przemówi do około 100 tysięcy widzów.

Poniżej znajduje się szczegółowy wykaz imprez muzycznych zorganizowanych na Stadionie Śląskim:

DataWykonawcyNazwa koncertu / Trasa koncertowaSprzedane biletyPrzychódDodatkowe informacje
13 sierpnia 1991AC/DC
Metallica
Queensrÿche
Monsters of Rock 1991
14 sierpnia 1998The Rolling StonesBridges to Babylon Tour44 598/44 598$ 1 440 020
4 maja 2002Lady Pank20 Lat
31 maja 2004MetallicaMadly in Anger with the World Tour
29 maja 2005Behemoth
Dragon Force
Frontside
Iron Maiden
Kreator
Nightwish
Primal Fear
Mystic Festival 2005
5 lipca 2005U2Vertigo Tour64 711/64 711$ 3 127 416
21 kwietnia 2006Lady Pank
13 czerwca 2007Pearl Jam2007 European Tour
21 czerwca 2007GenesisTurn It On Again!33 088/45 000$ 1 462 965
3 lipca 2007Red Hot Chili PeppersStadium Arcadium
28 maja 2008MetallicaEuropean Vacation Tour
26 czerwca 2008The PoliceReunion Tour47 693/47 693$ 3 137 631
6 sierpnia 2009U2U2 360°75 180/75 180$ 6 414 960Utwór „Where the Streets Have No Name” wydany na płycie U22
9 lipca 2018Guns N’ RosesNot in This Lifetime… TourPierwszy koncert po rozbudowie stadionu
24 lipca 2019RammsteinRammstein Stadium Tour53 309/53 309$ 5 083 822
25 czerwca 2022Dawid Podsiadło
30 lipca 2023RammsteinRammstein Stadium Tour
31 lipca 2023
15 sierpnia 2023sanahUczta nad Ucztamiponad 50 tys.
22 czerwca 2024Dawid PodsiadłoTrasa Stadionowa 360°około 100 tys.
23 czerwca 2024Dawid PodsiadłoTrasa Stadionowa 360°około 100 tys.
31 grudnia 2024Sylwester z DwójkąTrasa Stadionowa 360°

Pozostałe wydarzenia

Na tym niezwykłym obiekcie sportowym odbywają się różnorodne wydarzenia, które gromadzą znaczną liczbę uczestników oraz widzów. Kongresy Świadków Jehowy zajmują w tym kontekście szczególne miejsce, gdyż regularnie gromadzą tłumy wiernych. W 1985 roku nadano początek tym przedsięwzięciom, organizując pierwszy kongres pod hasłem „Lud zachowujący prawość”, który przyciągnął ponad 30 tysięcy osób. Kolejne lata przyniosły jeszcze większe zgromadzenia: w 1989 roku kongres odbył się pod hasłem „Prawdziwa pobożność” z frekwencją sięgającą ponad 65 tysięcy uczestników, a w 2006 roku w dniach 4-6 sierpnia, trzeci międzynarodowy kongres, którego motto brzmiało „Wyzwolenie jest blisko!”, przyciągnął około 55 tysięcy ludzi.

W dniu 30 maja 2009 roku odbyły się pierwsze w Polsce i w Europie zawody Monster Jam, znane również jako Orlen Monster Jam, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Następnie w dniach 29-30 czerwca 2018 r. zorganizowano Rajd Śląska, który odbył się na terenie stadionu oraz w jego najbliższej okolicy.

Innym ważnym wydarzeniem, które miało miejsce 4 sierpnia 2018 roku, był „Rodzinny Piknik na Śląskim”, zorganizowany przez Marszałka Województwa Śląskiego. Z kolei 6 sierpnia 2018 roku Stadion Śląski gościł światowej sławy kolarzy, którzy wzięli udział w 3. etapie 75. Tour de Pologne 2018, startując z głównej płyty obiektu.

Kolejnym przykładem był kongres Świadków Jehowy pod hasłem „Bądź odważny!”, który odbył się w dniach 10-12 sierpnia 2018 roku. Z dniem 5 września 2018 roku stadion zorganizował wydarzenie pod tytułem „Senior na Drodze”, które miało na celu wsparcie i integrację starszych osób.

Na Stadionie Śląskim 22 września 2018 roku powtórzył się sukces Monster Jam, który zgromadził 28 097 widzów. Od 9 do 11 sierpnia 2019 roku odbył się jeszcze jeden kongres regionalny Świadków Jehowy, którego hasłem było „Miłość nigdy nie zawodzi!”. Warto również zaznaczyć, że od 2018 roku, z zachowaniem przerwy w 2020 roku, zorganizowano tu sylwestrową imprezę pod tytułem Sylwestrowa moc przebojów, transmitowaną przez telewizję Polsat. Impreza ta w latach 2022 i 2023 miała miejsce na pobliskich polach marsowych.

Co więcej, od 2024 roku zaplanowano na Stadionie Śląskim nową sylwestrową imprezę – Sylwester z Dwójką, organizowaną oraz emitowaną przez telewizję TVP2.

Klub sportowy

Stadion Śląski jest nie tylko obiektem sportowym, ale także siedzibą Klubu Sportowego „Stadion Śląski”, który od momentu swojego powstania 6 stycznia 1928 roku, koncentruje się na rozwijaniu talentów młodzieżowych. Klub, pierwotnie znany jako KS Stadion Królewska Huta, ewoluował z sekcji takich jak piłka nożna, lekkoatletyka, pływanie oraz tenis. Warto zauważyć, że 20 kwietnia 1962 roku klub przeszedł istotną metamorfozę, stając się Wojewódzkim Sportowym Ośrodkiem Metodyczno-Szkoleniowym. Uzyskanie pełnych praw stowarzyszenia miało miejsce 11 maja 1962 roku.

Od samego początku głównym celem klubu jest szkolenie młodzieży w piłce nożnej, obejmujące grupy od trampkarzy aż do juniorów. Mimo niestety niepowodzenia w zorganizowaniu drużyny seniorów, które były konsekwencją współprac z AKS-em Chorzów, klub zdołał wypracować pozytywne rezultaty, w tym osiągnięcie czwartego miejsca w mistrzostwach Polski juniorów w Olsztynie. *Dziś klub może poszczycić się wykładem blisko 400 młodych piłkarzy*, a treningi odbywają się od 5 do 7 razy w tygodniu, w 11 grupach zorganizowanych według kryteriów wiekowych.

W 2005 roku Klub Sportowy „Stadion Śląski” uzyskał status Organizacji Pożytku Publicznego, co podkreśla jego rolę w lokalnej społeczności. W historii klubu pojawiło się wielu utalentowanych zawodników, z których niektórzy to m.in.: Jerzy Wyrobek, Henryk Wieczorek, Paweł Janduda, Dariusz Fornalak, Dariusz Rzeźniczek, Michał Mak, Mateusz Mak, Arkadiusz Szczygieł, Dawid Plizga oraz Piotr Ćwielong.

Przypisy

  1. 100 tys. osób na koncercie Dawida Podsiadły na Stadionie Śląskim w Chorzowie? To byłby rekord [online], Ślązag.pl [dostęp 23.06.2024 r.]
  2. Ruch Chorzów zagra w Ekstraklasie na Stadionie Śląskim. Data i szczegóły | TVP SPORT [online], tvp.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
  3. Stadion Narodowy w Warszawie – największy stadion w Polsce: GALERIA - Nieruchomości komercyjne - Dom - Wieszjak.pl [online], wieszjak.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
  4. Koncert sanah zgromadził ponad 50 tysięcy osób. Z powodu upałów jedna osoba trafiła do szpitala [online], Chorzowski.pl, 17.08.2023 r. [dostęp 17.08.2023 r.]
  5. Trzy najlepsze wyniki na świecie ozdobą Kusego!. kusocinski.pzla.pl. [dostęp 09.06.2018 r.]
  6. Rekordowy Memoriał Kamili Skolimowskiej. stadionslaski.pl. [dostęp 23.09.2018 r.]
  7. Śląski zdał lekkoatletyczny egzamin. Ponad 20 tys. kibiców!. www.chorzowianin.pl. [dostęp 09.06.2018 r.]
  8. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. stadionslaski.pl. [dostęp 11.08.2018 r.]
  9. Kongres Świadków Jehowy.. www.stadionslaski.pl. [dostęp 11.08.2018 r.]
  10. Młodzi piłkarze zagrali na Śląskim. stadionslaski.pl. [dostęp 21.06.2018 r.]
  11. Polska pokonała Resztę Świata 46:44. stadionslaski.pl. [dostęp 23.09.2018 r.]
  12. Leon Madsen Indywidualnym Mistrzem Europy. stadionslaski.pl. [dostęp 23.09.2018 r.]
  13. Stadion Śląski po modernizacji - Modernizacja Stadionu Śląskiego [online], stadion.slaskie.pl [dostęp 20.08.2019 r.]
  14. Rammstein w Polsce. Koncert na Stadionie Śląskim wyprzedany!. terazmuzyka.pl. [dostęp 30.06.2019 r.]
  15. Murawa na Stadionie Śląskim już gotowa - Silesion.pl [online], silesion.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
  16. Wojciech Todur Stadion Śląski otwarty! Jako pierwsi zaprezentowali się maratończycy.
  17. StadionS. Śląski StadionS., REGULAMIN OBIEKTU STADION ŚLĄSKI [PDF], 01.05.2018 r.
  18. Ambitne plany organizacyjne. „Magazyn lekkoatletyczny”, s. 46, lipiec – sierpień 2010 r.
  19. Marcin Fejkiel: Stadion Śląski będzie biało-czerwonym kotłem czarownic. gazeta.pl. [dostęp 31.03.2010 r.]
  20. MŚ 2015 na Stadionie Śląskim? Odpadliśmy na starcie. Gazeta.pl Katowice. [dostęp 17.09.2010 r.]
  21. Progression of Official World Record / Women, Shot [online], tilastopaja.org [dostęp 06.11.2011 r.]
  22. Gazeta Wyborcza Katowice: Stadion Śląski będzie żółto-niebieski. [dostęp 15.02.2011 r.]

Oceń: Stadion Śląski

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:25