Śląski Ogród Zoologiczny


Śląski Ogród Zoologiczny to fascynujące miejsce, które znajduje się w malowniczym Parku Śląskim w Chorzowie. Jest to jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce, zajmujący obszar o powierzchni 47,5 ha.

Pod względem wielkości, ustępuje on jedynie ogrodom w Gdańsku-Oliwie oraz Poznaniu. W ogrodzie tym można spotkać imponującą liczbę 2681 zwierząt, które reprezentują 312 różnych gatunków.

Taki bogaty zbiór fauny sprawia, że Śląski Ogród Zoologiczny jest miejscem pełnym różnorodności i edukacji, a także idealnym celem wypraw dla miłośników natury i rodzin z dziećmi.

Historia

Historia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego sięga roku 1954, kiedy rozpoczęto budowę pierwszych klatek dla zamieszkujących go zwierząt. Wówczas, z Katowic oraz Bytomia, do ogrodu trafiły jego pierwsze gatunki.

Rok 1975 był znaczący, ponieważ zakończono wówczas budowę wyjątkowego miejsca – Kotliny Dinozaurów. To fascynujące miejsce zawiera betonowe rekonstrukcje szesnastu dinozaurów, a ich pozostałości zostały odkryte przez polskich paleontologów na pustyni Gobi w latach 1963-1971.

Od 2020 roku dyrektorem ogrodu jest Marek Mitrenga, który kieruje tym unikalnym miejscem, gdzie swoją rolę pełni również Mini Zoo. W tej części ogrodu odwiedzający mogą spotkać łagodniejsze zwierzęta, które zachęcają do interakcji. Można tam nakarmić oraz pogłaskać króliki, świnki morskie, kozy domowe i owce.

Jednak ogrodowi towarzyszy także mroczne wspomnienie. W 2005 roku doszło do tragicznego wypadku: kobieta, spacerując przy ogrodzeniu wybiegu dla niedźwiedzi, straciła równowagę, wpadając do środka i tracąc przytomność. Jej śmierć była spowodowana wykrwawieniem, wynikającym z ataku niedźwiedzi.

Wyróżnienia

Śląski Ogród Zoologiczny uzyskał prestiżowe wyróżnienie, które znacząco podnosi jego rangę wśród instytucji zoologicznych. Został on wpisany do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, co jest ogromnym osiągnięciem.

Wstąpienie do tego stowarzyszenia oznacza, że Śląski Ogród Zoologiczny znalazł się obok dziesięciu innych, największych ogrodów zoologicznych w Polsce. Oto one:

  • Toruń,
  • Wrocław,
  • Płock,
  • Warszawa,
  • Opole,
  • Gdańsk,
  • Łódź,
  • Kraków,
  • Poznań,
  • Zamość.

Młode zwierzęta

W sierpniu 2011 roku zoo w Śląsku mogło cieszyć się narodzinami wielu nowych przedstawicieli fauny. Na świat przyszły cztery gepardy, które dołączyły do licznego grona innych zwierząt. W tym samym czasie urodziły się również surykatki, siedem kurek wodnych, trzy daniele oraz gerezy.

Na liście nowych mieszkańców znalazły się także wielbłąd dwugarbny, osioł domowy, sitatungi, a także egzotyczne pytony tygrysie. Dodatkowo, radość sprawiły narodziny wilka grzywiastego, lemurów katta oraz czarnych łabędzi.

Rok 2012 przyniósł dalsze wzbogacenie zbiorów, gdyż to wtedy urodziły się pelikany oraz kolejne gerezy.

Gdy nastał rok 2015, zoo znów zyskało nowe życie. Pojawił się oryks szablorogi, osioł Poitou oraz zachwycająca żyrafa. Wzbogacenie stada miały też małpki miko oraz addaksy, które stały się bardzo popularne wśród odwiedzających.

Współczesność przyniosła ze sobą narodziny pięciu świnek rzecznych w 2020 roku. Na dodatek, w kwietniu tego samego roku przyszły na świat cztery otocjony, co było niemałym wydarzeniem. W sierpniu natomiast, zoo mogło się poszczycić narodzinami małej pandy.

Przypisy

  1. Olga Krzyżyk: Marek Mitrenga, nowy dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego mówi nam o nowych inwestycjach i pierwszych decyzjach. dziennikzachodni.pl, 18.11.2020 r. [dostęp 05.07.2024 r.]
  2. Prosiaki z Afryki. [dostęp 08.12.2020 r.]
  3. Otocjony w śląskim zoo. [dostęp 08.12.2020 r.]
  4. Śląski Ogród Zoologiczny [online], www.facebook.com [dostęp 08.12.2020 r.]
  5. Ślaski Ogród. [dostęp 18.08.2018 r.]
  6. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie: Wykaz ogrodów zoologicznych w Polsce. [dostęp 14.11.2015 r.]
  7. "Śmierć kobiety w ZOO nieszczęśliwym wypadkiem". wiadomosci.wp.pl. [dostęp 08.03.2015 r.]

Oceń: Śląski Ogród Zoologiczny

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:24