Agata Kryszak


Agata Marczok-Kryszak to znana postać polskiej sceny muzycznej, która wyróżnia się jako piosenkarka, kompozytorka oraz instrumentalistka. Najbardziej rozpoznawalnym utworem w jej karierze jest "Krótko żyją motyle", który w roku 1987 zdobył pierwsze miejsce na liście przebojów radiowej „Jedynki”. Utwór ten przyniósł jej ogromną popularność i uznanie wśród słuchaczy.

W drugiej połowie lat 80. Agata Kryszak kontynuowała swoje artystyczne sukcesy, prezentując słuchaczom kolejne przeboje. W szczególności piosenki „Szkoda gadać” oraz „Można liczyć gwiazdy”, która została stworzona na potrzeby serialu dla młodzieży "Banda Rudego Pająka" z 1988 roku, w reżyserii Stanisława Jędryki, zdobyły serca wielu młodych widzów i fanów muzyki.

Życiorys

Wczesne lata

Agata Kryszak przyszła na świat i dorastała w Chorzowie. Już w wieku sześciu lat zaczęła swoją przygodę ze światem sztuki, występując w zespole „Kurtynki”, zarówno na scenie, jak i w studiu nagraniowym znajdującym się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Dalsza edukacja muzyczna odbyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, gdzie uczyła się gry na skrzypcach, a swoją naukę zakończyła w 1988 roku na wydziale wokalnym.

Kariera

W 1984 roku miała swoje wielkie wejście na zawodową scenę, debiutując podczas jubileuszowego XX Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Gorze. W latach 1984-1988 współpracowała z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyrekcją artystyczną Jerzego Miliana. W tym czasie aktywnie koncertowała oraz nagrywała dla radia i telewizji w takich miastach jak Katowice, Łódź, Poznań i Warszawa.

W 1985 roku, podczas XXI Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, zdobyła trzecie miejsce i otrzymała Brązowy Samowar. Kolejny Srebrny Pierścień przyznano jej na XIX Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Zdobycie drugiego Srebrnego Pierścienia na XX Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w tym samym mieście w 1986 roku, potwierdziło jej rosnącą popularność.

W 1987 roku, jej talent został uznany na Festiwalu Midnight Sun Song w Lahti (Finlandia), gdzie otrzymała Nagrodę F.I.D.O.F. w kategorii „The Young Talented Artist”, a także wystąpiła na Festival di Tumba w Curaçao. W latach 1987-1988 współpracowała z zespołem Super Box. Od 1988 roku kontynuowała karierę jako koncertująca artystka, nagrywając utwory i biorąc udział w programach telewizyjnych na terenie Europy.

Na stałe osiedliła się w Gudensbergu w Hesji, gdzie w 2002 roku, wspólnie z mężem Fabianem Marczokiem, założyła niemiecko-polski zespół rockowy pod nazwą Different Sides. Poza działalnością muzyczną, Agata zajmuje się także malowaniem obrazów, łącząc swoje pasje w niepowtarzalny sposób.

Przypisy

  1. Rainer Sander: Treffpunkt Wittich Verlag. Fritzlar, 2018 r., s. 4
  2. Agata Kryszak w bazie filmpolski.pl
  3. a b Agata Marczok-Kryszak. Facebook. [dostęp 11.06.2018 r.]
  4. Kawecki i in. 1995 r., s. 306.
  5. Bildergalerie. Different Sides. [dostęp 11.06.2018 r.]
  6. Fotosession zum neusten Projekt "Lass uns leben". Different Sides. [dostęp 11.06.2018 r.]
  7. über mich. Agata-Art. [dostęp 11.06.2018 r.]

Oceń: Agata Kryszak

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:24