Ulica Teodora Kalidego w Chorzowie


Ulica Teodora Kalidego położona w Chorzowie, to interesująca część miasta, która z pewnością zasługuje na uwagę. Znajduje się ona w dzielnicy Chorzów II i biegnie równolegle do drogi krajowej numer 79, znanej jako ulica Katowicka. Jej znaczenie komunikacyjne podkreśla fakt, że łączy kluczowe arterie, takie jak ul. Piotra Niedurnego z ulicą 3 Maja.

Warto zauważyć, że przed wybuchem I wojny światowej ulica ta była znana jako Kalidestraße/Colonia Weg, a po wojnie, w erze Polski Ludowej, nosiła imię Romana Rogowskiego. Zmiana nazewnictwa ulic jest często odzwierciedleniem historycznych okoliczności i wpływów społeczno-politycznych w regionie.

Na ul. T. Kalidego 1 znajduje się historyczny obiektdom rzeźbiarza Teodora Kalidego, który został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Ten dwukondygnacyjny, narożny budynek, wyróżniający się murowaną i potynkowaną fasadą, jest podpiwniczony i ma prostokątny układ z dwoma niewielkimi skrzydłami po zachodniej stronie. Wnętrze obiektu charakteryzuje się układem dwutraktowym, natomiast w skrzydłach znajduje się układ jednotraktowy.

Fasada budynku jest ośmioosiowa i zawiera wyraźne ryzality, w których umiejscowiono wejścia. Na dachu znajduje się czterospadowa konstrukcja. Dom Kalidego został wpisany do rejestru zabytków 15 marca 1973 roku (nr rej.: 1203/73), a jego granice ochrony obejmują cały obiekt w ramach parceli budowlanej. Przy fasadzie budynku, od strony ulicy 3 Maja, umieszczona jest tablica upamiętniająca Teodora E. Kalidego, świadcząca o jego znaczeniu dla kultury lokalnej.

Wzdłuż ul. T. Kalidego swoją działalność prowadzi wiele istotnych instytucji, w tym m.in. Świetlica Dziecięca Ośrodka Pomocy Społecznej usytuowana pod adresem ul. T. Kalidego 1, a także różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa handlowo-usługowe. Na ulicy tej mieści się również Stowarzyszenie „Ostoja” (ul. T. Kalidego 23). Co więcej, przy ulicy znajduje się najstarsza w Chorzowie kolonia robotnicza, zbudowana dla pracowników Huty Królewskiej na przełomie XVIII wieku, co dodaje tej lokalizacji dodatkowego kontekstu historycznego.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 24.08.2011 r.]
  2. Kolonia robotnicza przy ul. Kalidego w Chorzowie. Śląska Organizacja Turystyczna. [dostęp 16.06.2020 r.]
  3. Okręg Katowicki – Plany miast, wyd. Demart SA, Warszawa 2009 r., ISBN 978-83-89239-38-9.
  4. Red. Grzegorz Grzegorek: Encyklopedia Chorzowa. Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka, 2009 r., s. 594, ISBN 978-83-926442-2-4.
  5. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków: Rejestr zabytków w Chorzowie. www.wkz.katowice.pl. [dostęp 24.08.2011 r.]
  6. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach: Ewidencja miejsc pamięci województwa śląskiego: miasto Chorzów. www.katowice.uw.gov.pl. [dostęp 24.08.2011 r.]
  7. Województwo śląskie www.pokrzywdzeni.gov.pl [dostęp 24.08.2011 r.]

Oceń: Ulica Teodora Kalidego w Chorzowie

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:8