Ulica Siemianowicka w Chorzowie


Ulica Siemianowicka w Chorzowie jest ważnym odcinkiem komunikacyjnym, który przebiega przez chorzowską dzielnicę Chorzów Stary. Jej początek znajduje się w okolicy skrzyżowania z ul. Poznańską, ul. Krakowską oraz ul. Jana Kasprowicza. W trakcie swojego biegu ulica ta krzyżuje się z takimi arteriami jak ul. T. Kościuszki, ul. Mazurską, ul. Bożogrobców oraz ul. Harcerską. Zwieńcza swoją trasę na skrzyżowaniu z ul. Bytkowską (prowadzącą do Katowic), ul. W. Wróblewskiego (w kierunku Siemianowic Śląskich) oraz ulicą Telewizyjną (prowadzącą do Katowic).

Wzdłuż ul. Siemianowickiej znajdują się także istotne obiekty historyczne, które wzbogacają krajobraz architektoniczny tego terenu. Do najbardziej reprezentatywnych z nich należy Starochorzowski Dom Kultury, usytuowany pod adresem ul. Siemianowicka 59. Ten zabytek, zbudowany w 1904 roku przez F. Wieczorka w stylu nawiązującym do romano-gotyckiego, został wpisany do rejestru zabytków 7 maja 1992 roku (nr rej.: A/1459/92, A/924/2021), a jego granice ochronne obejmują nie tylko budynek, ale również otaczający go zieleń w ramach ogrodzenia.

Kolejnym cennym obiektem jest Zespół szybu Elżbieta kopalni „Polska”, który pochodzi z lat 1911-1912. Otoczony majestatycznym starodrzewem, został wpisany do rejestru zabytków 7 sierpnia 1981 roku (nr rej.: A/1249/81). Zespół ten, reprezentujący styl neogotycki, tworzy harmonijny kompleks zabudowy przemysłowej, który obejmuje:

  • wieżę z budynkiem nadszybowni,
  • budynek sprężarek i maszyny wyciągowej,
  • rozdzielnię,
  • szatnię,
  • portiernię.

Warto również wspomnieć, że przed I wojną światową ulica nosiła nazwę Laurahütterstraße, a w okresie dwudziestolecia międzywojennego nazywana była ul. Królewsko Hucka. Po 1945 roku ustalono obecną nazwę – ul. Siemianowicka.

Przy ul. Siemianowickiej znajdują się również istotne instytucje, takie jak oddział Poczty Polskiej (ul. Siemianowicka 52), Miejskie Przedszkole nr 29 (ul. Siemianowicka 61), Polski Związek Niewidomych – Dom Pomocy Społecznej im. K. Jaworka (ul. Siemianowicka 101) oraz dom dziecka (ul. Siemianowicka 58). Dodatkowo, ulicą tą regularnie kursują autobusy ZTM, co czyni ją wygodnym środkiem transportu dla mieszkańców i odwiedzających.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 24.08.2011 r.]
  2. Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 22.12.2021 r.) wkz.katowice.pl [dostęp 25.12.2021 r.]
  3. Okręg Katowicki - Plany miast, wyd. Demart SA, Warszawa 2009.
  4. Red. Grzegorz Grzegorek: Encyklopedia Chorzowa. Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka, 2009.
  5. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków: Rejestr zabytków w Chorzowie. www.wkz.katowice.pl. [dostęp 24.08.2011 r.]

Oceń: Ulica Siemianowicka w Chorzowie

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:15