Grupa Azoty Zakłady Azotowe Chorzów SA to istotny gracz w branży chemicznej, specjalizujący się w produkcji chemikaliów oraz nawozów sztucznych. Siedziba firmy znajduje się w Chorzowie, co podkreśla jej regionalne znaczenie gospodarze.
Zakłady te stanowią część większej struktury, która jest określana jako Grupa Azoty, integrując w sobie wiele różnych podmiotów zajmujących się produkcją oraz dystrybucją nawozów i innych produktów chemicznych.
Historia
Lata 1915–1939
Zakład Azotowy w Chorzowie, obecnie znany jako Grupa Azoty Zakłady Azotowe Chorzów SA, rozpoczął swoją działalność w 1916 roku, powstał pod nazwą Oberschlesische Stickstoffwerke AG. Było to wspólne przedsięwzięcie rządu niemieckiego oraz bawarskiego koncernu Bayerische Stickstoffwerke AG.
Po zakończeniu I wojny światowej, zakłady zostały przejęte przez Polskę i stały się przedmiotem międzynarodowych dysput ze względu na ich znaczenie strategiczne. Przez wiele lat kwestie te były rozstrzygane przez Stały Trybunał Sprawiedliwości Międzynarodowej w ramach Ligi Narodów. W lipcu 1922 roku, przedsiębiorstwo chemiczne w Chorzowie zostało formalnie podporządkowane rządowi polskiemu. Na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Stanisława Wojciechowskiego – z 28 czerwca 1924 roku, fabryka otrzymała osobowość prawną i status spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przyjmując nazwę Państwowa Fabryka Związków Azotowych w Chorzowie.
W obliczu wielkiego kryzysu gospodarczego, w 1933 roku połączono Państwową Fabrykę Związków Azotowych w Chorzowie z nowo budowaną, od 1927 roku, fabryką zlokalizowaną w Mościcach koło Tarnowa, Państwową Fabryką Związków Azotowych w Mościcach. Do momentu wybuchu II wojny światowej, obie fabryki funkcjonowały jako jedno przedsiębiorstwo pod nazwą „Zjednoczone Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie i Mościcach”, stając się jednym z największych kombinatów chemicznych w Polsce. W strukturze zarządzającej przedsiębiorstwa aktywnie uczestniczyli m.in. Ignacy Mościcki, który pełnił rolę dyrektora naczelnego (późniejszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej) oraz Eugeniusz Kwiatkowski, odpowiedzialny za sprawy techniczne, który objął swoje stanowisko w styczniu 1923 roku.
Po drugiej wojnie światowej
Po zakończeniu drugiej wojny światowej, zakłady kontynuowały działalność jako przedsiębiorstwo państwowe, przyjmując nazwę Zakłady Przemysłu Azotowego Chorzów. W kolejnych latach, przedsiębiorstwo przybrało nazwę Zakłady Azotowe im. Pawła Findera w Chorzowie, przysłowiowo stając się jednym z największych graczy na rynku w mieście.
W 2012 roku firma weszła w skład Zakładów Azotowych „Puławy” SA, które zdobyły 85% akcji spółki Azoty-Adipol SA. W 2013 roku tarnowskie Zakłady Azotowe, odpowiedzialne za inicjatywę stworzenia Grupy Azoty, zintegrowały swoje działania z Zakładami Azotowymi w Puławach, co sprawiło, że Azoty-Adipol SA stały się częścią Grupy Azoty. W lipcu 2013 roku, zakład przyjął nową nazwę, zmieniając ją na Zakłady Azotowe Chorzów SA.
W roku 2005 w Zakładach Azotowych w Chorzowie pracowało 101 osób.
Oferta handlowa
Produkty oferowane przez Zakłady Azotowe w Chorzowie są dostępne zarówno na rodzimym rynku, jak i za granicą, gdzie trafiają do wielu krajów w Europie oraz do Stanów Zjednoczonych. Wytwarzane nawozy noszą markę Fertiplon oraz Azoplon.
Oprócz nawozów, przedsiębiorstwo zajmuje się również produkcją dodatków do żywności, obejmujących m.in.: azotan potasu, wodorowęglan amonu, wodorowęglan sodu, pirosiarczyn sodu oraz krzemionkę. Dodatkowo, w ofercie znajdują się produkty techniczne, takie jak:
- techniczny azotan potasu,
- sól drogowa,
- przyspieszacz do betonów Scalnit 50,
- krystaliczny azotan sodu,
- techniczny kwas azotowy,
- boraks pięciowodny.
Zakłady produkują także stearynę, destylowane kwasy tłuszczowe oraz glicerynę techniczną, co świadczy o różnorodności i kompleksowości ich oferty handlowej.
Przypisy
- PiotrP. Filip PiotrP., Eugeniusz Kwiatkowski: chemik, polityk, menedżer, Tarnów: Kraków: Azoty Tarnów; Grupa Tomami, 05.08.2024 r.
- Nasza oferta [online], oferta.grupaazoty.com [dostęp 26.01.2023 r.]
- Kadra Zarządzająca. Zakłady Azotowe Chorzów SA. [dostęp 12.09.2021 r.]
- Grupa Azoty planuje rozwijać nowe produkty [online], Forbes [dostęp 17.12.2014 r.]
- Jak powstały Zakłady Azotowe Chorzów S.A.?. Zakłady Azotowe Puławy. [dostęp 17.12.2014 r.]
- Zjednoczone Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie i Mościcach, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 17.12.2014 r.]
- Edward Czesak, przemówienie na posiedzenie Sejmu nr 23, 10.10.2012 r., „W 2012 r. mija 85. rocznica powstania Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach...”, YouTube.com.
- Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28.06.1924 r. o nadaniu statutu dla Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie (Dz.U. z 1924 r. nr 56, poz. 568).
- WojciechW. Jankowski WojciechW., Mały przewodnik po Polsce, Warszawa: Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1983, s. 97, ISBN 83-217-2329-2.
- Manley O.M.O. Hudson Manley O.M.O., The Seventh Year of the Permanent Court of International Justice, „The American Journal of International Law”, 23 (1), 1929, s. 1, DOI: 10.2307/2190232, JSTOR: 2190232.
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":
Elektrociepłownia Chorzów | Zakład Usługowo Remontowy Tramwajów ŚląskichOceń: Zakłady Azotowe w Chorzowie