Hala Targowa w Chorzowie to nie tylko miejsce, ale i ważny element historyczny tego miasta. Została otwarta w 1905 roku i od tamtej pory pełniła istotną rolę w życiu lokalnej społeczności.
Warto także zwrócić uwagę, że hala przeszła znaczną przebudowę w latach 60. XX wieku, co wpłynęło na jej wygląd oraz funkcjonalność. Dziś stanowi ważny punkt na mapie Chorzowa, łącząc przeszłość z nowoczesnością.
Historia
Budowa tej wyjątkowej hali rozpoczęła się w 1903 roku, co zapoczątkowało niezwykłą historię tego miejsca. Hala została oficjalnie oddana do użytku 15 sierpnia 1905 roku i stała się pierwszą tego type budowlą na Górnym Śląsku. Całkowity koszt postawienia obiektu wyniósł 700 tys. marek.
W okresie międzywojennym hala przeszła znaczną rozbudowę i modernizację, co zwiększyło jej funkcjonalność oraz walory estetyczne. Jednak z czasem pojawiały się wątpliwości co do jej przyszłości. W 1948 roku Chorzowska Spółdzielnia Spożywców wystąpiła z wnioskiem do władz o likwidację obiektu, proponując w jego miejscu utworzenie magazynu towarów żywnościowych. Władze ówczesnej PPR jednak nie zgodziły się na zamknięcie hali, co uratowało ją przed zniszczeniem.
W 1962 roku miejskie targowisko, funkcjonujące od 1905 roku przed budynkiem hali, zostało przeniesione na ulicę Barską. Targowisko to działa do dziś, będąc największym w Chorzowie. Z kolei w 1967 roku przeprowadzono kontrowersyjną przebudowę obiektu, która pozbawiła go pierwotnego stylu.
Hala miała dość specyficzne losy. W latach 1972–1996 (niektóre źródła podają, że do 1997 roku) mieściła się w niej palarnia kawy POSTI, znana z handlu produktami spożywczymi. Oprócz tego funkcjonowało tam wiele mniejszych przedsiębiorstw, co jeszcze bardziej wzbogaciło historię tego miejsca.
Około 2012 roku pojawiły się plany dotyczące kolejnej modernizacji obiektu. Zamierzano przekształcić halę na lokale usługowe i biurowe, nadając nowemu kompleksowi nazwę Stara Palarnia w nawiązaniu do wcześniejszej działalności. Jednakże pomysły te nie doczekały się realizacji i obecnie hala jest wystawiona na sprzedaż, co rodzi pytania o jej przyszłość.
Architektura
Budynek, który pierwotnie zaprojektowano w stylu neogotyckim, miał znaczące walory architektoniczne. Jego całkowita powierzchnia wynosi około 11,4 tys. m², a przestrzeń w piwnicach posiadała imponującą pojemność 11 700 m³. Hala była nowocześnie wyposażona w oświetlenie elektryczne, wodociąg oraz dostęp do bocznicy kolejowej, co znacznie ułatwiało transport towarów.
W obiekcie znajdowały się 479 stoisk, z czego 153 usytuowano na drugiej kondygnacji. Dodatkowo na antresoli mieściła się restauracja, co stanowiło atrakcję dla odwiedzających. Hala była także przystosowana do wygody użytkowników; wyposażona w 3 windy oraz możliwość korzystania z bezpłatnego telefonu.
Fasada budynku była ozdobiona rzeźbami ryb, zwierząt oraz owoców. Ponadto, na zewnątrz znajdował się wysoki na 2 metry, misternie zdobiony zegar, który przyciągał uwagę przechodniów. Wnętrze hali wyłożone było kafelkami, co dodawało mu elegancji.
Po modernizacji, która miała miejsce w latach 70. XX wieku, zewnętrzny wygląd obiektu uległ znacznym zmianom, a część jego pierwotnych cech visualnych została utracona. Na początku XXI wieku hala została dotknięta zaniedbaniem.
Budynek, w towarzystwie pobliskich zabytkowych kompleksów rzeźni miejskiej, tworzy wartościowy zespół zabudowy poprzemysłowej, świadczący o dawnych czasach i znaczeniu architektury przemysłowej.
Przypisy
- Chorzów chce kupić zabytkową halę targową. Będą "śląskie" Koszyki? [online], gazeta.pl [dostęp 21.03.2019 r.]
- a b Propertynews.pl: Nowa inwestycja komercyjna w Chorzowie. Powstaną galeria handlowa i powierzchnie biurowe. 07.01.2013 r. [dostęp 05.06.2018 r.]
- a b c d e f g h i Anna Ładuniuk: Hala targowa w Chorzowie: poznajcie jej historię. [w:] naszemiasto.pl Chorzów [on-line]. Polska Press, 17.02.2014 r. [dostęp 05.06.2018 r.]
- a b c d e f Anna Gliwicka: Stara Palarnia w chorzowskiej Hali Targowej. [w:] Portal miejski mojChorzow.pl [on-line]. 12.01.2013 r. [dostęp 05.06.2018 r.]
- Stara Palarnia w Chorzowie. Kompas Inwestycji. [dostęp 05.06.2018 r.]
- a b c d e f Stara Palarnia Chorzów, Katowicka 111. [dostęp 05.06.2018 r.]
- Lapski 2014 ↓, s. 13.
- Lapski 2014 ↓, s. 80.
- Lapski 2014 ↓, s. 81.
- Lapski 2014 ↓, s. 94.
- Zweideutig (Eine wahre Begebenheit.). „Pieron”. II (14), s. 5, 02.04.1921 r. Herbert Namockel. (niem.)
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki handlowo-usługowe":
Hala wystawowa Kapelusz w Chorzowie | Gmach poczty w Chorzowie | Dawny ratusz Hajduków WielkichOceń: Hala Targowa w Chorzowie