Marek Tombarkiewicz


Marek Janusz Tombarkiewicz, urodzony 23 maja 1967 roku w Chorzowie, to wybitny polski lekarz oraz doktor nauk medycznych. Jego wyspecjalizowana wiedza obejmuje anestezjologię oraz intensywną terapię, a także medycynę ratunkową.

W latach 2016–2018 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, gdzie miał znaczący wpływ na decyzje dotyczące systemu służby zdrowia w Polsce.

Życiorys

Marek Tombarkiewicz, znany specjalista w dziedzinie medycyny, swoją karierę zawodową rozpoczął po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim w Zabrzu, które odbyły się w 1991 roku. Jego droga zawodowa rozpoczęła się na etapie szkolenia specjalistycznego. W 1995 roku zdobył pierwszy stopień specjalizacji w anestezjologii oraz intensywnej terapii, a cztery lata później, w 1999, uzyskał drugi stopień w tej samej dziedzinie w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. W 2004 roku uzyskał tytuł specjalisty w zakresie medycyny ratunkowej.

Jego działalność naukowa nabrała tempa w 2008 roku, kiedy to uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Tematem jego rozprawy doktorskiej była analiza warunków intubacji dooskrzelowej oraz skutków klinicznych stosowania różnych środków zwiotczających, co miało miejsce na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Po ukończeniu studiów, Tombarkiewicz rozpoczął pracę w 1992 roku w Szpitalu Powiatowym w Staszowie. Przez lata zajmował w nim różne stanowiska, zaczynając od asystenta, a kończąc na zastępcy ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W okresie od 2001 do 2007 roku pełnił rolę ordynatora Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Specjalistycznym w Końskich. W latach 2006–2008 był pełnomocnikiem Wojewody Świętokrzyskiego ds. Medycyny Ratunkowej oraz konsultantem wojewódzkim w tej dziedzinie, aż do 2016 roku.

W 2007 roku objął stanowisko dyrektora naczelnym Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie. W tym samym roku wystartował jako bezpartyjny kandydat do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jego kariera polityczna nabrała tempa 7 stycznia 2016, kiedy to został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, jednak z tej funkcji zrezygnował w marcu 2018 roku.

W czerwcu 2018 roku, decyzją ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, objął stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie. Jego kadencja na tym stanowisku zakończyła się 13 marca 2024 roku.

Przypisy

  1. Dr n. med. Marek Tombarkiewicz Dyrektorem NIGRiR | Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji [online], spartanska.pl [dostęp 30.06.2018 r.]
  2. Dr Marek Tombarkiewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 13.01.2016 r.]
  3. Serwis PKW – Wybory 2007.

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Damian Kusz | Janusz Meder

Oceń: Marek Tombarkiewicz

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:23