Damian Kusz


Damian Jerzy Kusz to uznany specjalista w dziedzinie medycyny, mający swoje korzenie w Chorzowie, gdzie przyszedł na świat 13 listopada 1957 roku.

Obecnie pełni zaszczytną funkcję profesora nauk medycznych oraz kierownika Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Posiada bogate doświadczenie jako lekarz specjalista w zakresie ortopedii i traumatologii, co czyni go ekspertą w leczeniu schorzeń układu ruchu.

Życiorys

Damian Kusz przyszedł na świat 13 listopada 1957 roku w Chorzowie, jako dziecię Jerzego oraz Gertrudy z domu Taul. Swoją edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 39 im. J. Lompy, którą ukończył w 1972 roku, a następnie kontynuował naukę w II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Ligonia. Po zdobyciu wiedzy w tych placówkach, zdecydował się na studia medyczne w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom lekarza 28 czerwca 1982 roku. W 1985 roku zdobył specjalizację I stopnia w ortopedii i traumatologii, a w 1990 uzyskał specjalizację II stopnia.

W swojej edukacji zawodowej Damian Kusz poszerzał horyzonty poprzez udział w licznych kursach i stażach realizowanych w różnych krajach, w tym w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, USA, RPA, Hongkongu oraz Japonii. Jego zamiłowanie do nauki zaowocowało uzyskaniem stopnia naukowego doktora nauk medycznych 27 lutego 1992 roku. Obronił dysertację zatytułowaną „Porównawcza ocena wyników leczenia operacyjnego wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego sposobem Degi oraz Saltera”, pod kierunkiem prof. Andrzeja Tokarowskiego.

W dalszym etapie kariery, habilitację uzyskał 22 lutego 1999 roku, na podstawie rozprawy dotyczącej „Zastosowania badania densytometrycznego w ocenie wyników endoprotezoplastyk stawu biodrowego”, którą zaprezentował Radzie Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zaangażowanie oraz wkład w naukę zostały docenione, a tytuł profesora nauk medycznych przyznano mu 12 stycznia 2012 roku.

Od momentu ukończenia studiów, Damian Kusz łączył swoją karierę zawodową z Śląskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie działał w Katedrze i Klinice Ortopedii Wydziału Lekarskiego, która zmieniała lokalizację z Bytomia do Czeladzi i Sosnowca. W dniu 1 grudnia 2000 roku objął stanowisko kierownika Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Katowicach oraz ordynatora Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Szpitalu Uniwersyteckim Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. Leszka Gieca. W tej roli przyczynił się do stworzenia bazy dydaktyczno-naukowej, z której korzystali studenci z Polski oraz zagranicy, w tym z USA i Tajwanu, a również w ramach programu „Sokrates-Erasmus”.

Ważnym elementem działalności Damiana Kusza jest również jego zaangażowanie w rozwój instytucji medycznych. Był on przedstawicielem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Radzie Naukowej Centrum Inżynierii Biomedycznej w Gliwicach oraz Przewodniczącym Rady Społecznej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach. W latach 2002–2010 pełnił funkcję konsultanta województwa śląskiego w dziedzinie ortopedii i traumatologii. Ponadto, w latach 2013-2014 pełnił rolę prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, a także był inicjatorem i redaktorem Międzynarodowego Portalu Polska Ortopedia i Traumatologia.

Główne obszary jego działalności badawczej koncentrują się na endoprotezoplastyce stawów, gdzie prowadził prace nad rentgenowskim badaniem densytometrycznym dwoistej energii (DEXA) w ocenie wyników totalnych aloplastyk stawu biodrowego. W swojej karierze był aktywnym uczestnikiem wielu krajowych i międzynarodowych kongresów. Jego osiągnięcia doczekały się licznych nagród, zdobytych w miastach takich jak Helsinki czy Lizbona, a także organizował 28 sympozjów o międzynarodowym zasięgu.

Dorobek naukowy Damiana Kusza obejmuje ponad 300 publikacji w renomowanych czasopismach naukowych oraz pełnił rolę promotora 20 rozpraw doktorskich. Był również kierownikiem specjalizacji z ortopedii i traumatologii dla 19 asystentów oraz członkiem Komisji Egzaminacyjnej. Ponadto, autorował ponad 90 recenzji rozpraw doktorskich i habilitacyjnych, a także wniosków o nadanie tytułu profesora.

W kontekście redagowania naukowego, ma na swoim koncie prace w polskich i zagranicznych podręcznikach ortopedycznych, w tym istotne pozycje rekomendowane dla osób specjalizujących się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu:

  • Kompendium Ortopedii,
  • Kompendium Traumatologii,
  • AO Podstawy leczenia złamań tom 1 (Thomas P. Rüedi, Richard E. Buckley, Christopher G.Moran),
  • 4-tomowa pozycja Campbell Ortopedia Operacyjna (S. Terry Canale, James H. Beaty),
  • Campbell Ortopedia Operacyjna Podstawowe Techniki (S. Terry Canale, James H. Beaty, Frederic M. Azar).

Oprócz tego, jego wkład w literaturę naukową obejmuje również rozdziały w książkach, takich jak „Podstawy Chirurgii”, których redaktorami byli Jacek Szmidt oraz inni.

Odznaczenia, wyróżnienia, nagrody

Damian Kusz zdobył szereg odznaczeń i wyróżnień, które są świadectwem jego znakomitych osiągnięć w dziedzinie medycyny i ortopedii. Jego osiągnięcia obejmują:

  • Złoty Krzyż Zasługi (2023),
  • Srebrny Krzyż Zasługi (2016),
  • Brązowy Krzyż Zasługi (2007),
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Srebrna Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego,
  • Medal Wierzejewskiego w uznaniu szczególnych zasług dla Ortopedii Polskiej,
  • Medal Tylmana przyznawany przez Ortopedów Wojska Polskiego,
  • Odznaczenie Zasłużony dla Polskiej Ortopedii i Traumatologii,
  • Medal za szczególny wkład w rozwój współpracy naukowej ortopedów Polski i Ukrainy,
  • Odznaka Zasłużony dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
  • Certyfikat Zaufania Pacjentów Laur Pacjenta (2013),
  • Nagrody Rektora ŚAM/SUM za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne.

Te osiągnięcia stanowią wyraz uznania dla jego pracy oraz znaczenia, jakie wnosi do polskiej ortopedii.

Życie prywatne

Damian Kusz jest osobą, która łączy życie rodzinne z zawodową pasją. Jego żoną jest Ewa Kusz, z domu Wilk, która jest specjalistą w dziedzinie pediatrii oraz posiada tytuł doktora nauk medycznych.

Para ma dwóch synów, Błażeja i Marcina, którzy również poszli w ślady rodziców, zostając lekarzami. Ich rodzina ceni sobie zdrowie i edukację, co znajduje odzwierciedlenie w wyborach zawodowych.

Poza obowiązkami zawodowymi, Damian z pasją oddaje się swoim zainteresowaniom. Muzyka i perkusja to jego szczególne hobby, które dostarcza mu wielu radości. Lubi także oglądać filmy oraz aktywnie spędzać czas, korzystając z różnych form rekreacji, takich jak pływanie, podróże, wędrówki górskie i narciarstwo.

Przypisy

  1. M.P. z 2023 r. poz. 909
  2. M.P. z 2016 r. poz. 878
  3. M.P. z 2007 r. nr 78, poz. 836
  4. a b DamianD. Kusz Damian Jerzy [online], Polska Ortopedia i Traumatologia [dostęp 25.05.2020 r.]
  5. SUM - Nowy podręcznik pod redakcją prof. dr hab. n. med. Damiana Kusza [online], sum.edu.pl [dostęp 20.05.2020 r.]
  6. SUM - Podstawy leczenia złamań - podręcznik pod redakcją prof. D. Kusza i prof. P. Małdyka [online], sum.edu.pl [dostęp 20.05.2020 r.]
  7. Campbell Ortopedia operacyjna - tom 1-4 - S. Terry Canale, James H. Beaty, red. wyd. pol. Damian Kusz, Medipage [online], medbook.com.pl [dostęp 18.05.2020 r.]
  8. Podstawy Chirurgii tom 1-2 - podręcznik dla specjalizujących się w chirurgii ogólnej - Jacek Szmidt, Zbigniew Gruca, Marek Krawczyk, Jarosław Kużdżał, Paweł Lampe, MP [online], medbook.com.pl [dostęp 18.05.2020 r.]
  9. Kompendium ortopedii [online], Księgarnia Medyczna PZWL [dostęp 18.05.2020 r.]
  10. Kompendium traumatologii [online], Księgarnia Medyczna PZWL [dostęp 18.05.2020 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Janusz Meder | Marek Tombarkiewicz

Oceń: Damian Kusz

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:22