W dniu 14 października 2024 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ważną ustawę, która ma na celu uproszczenie i zwiększenie efektywności procesu rekrutacji do Policji oraz Straży Granicznej. Ustawa, dotykająca bezpośrednio kandydatów, wprowadza szereg zmian, które mają umożliwić rychlejsze pozyskiwanie odpowiednich osób do służby. W myśl nowych przepisów, preferowani będą m.in. absolwenci klas mundurowych oraz byli funkcjonariusze Policji. Zmiany te wejdą w życie 14 dni po ich publikacji w Dzienniku Ustaw.
Nowa ustawa wprowadza szereg innowacji, które mają na celu usprawnienie postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci ubiegający się o pracę w Policji, którzy są absolwentami klas mundurowych, będą mogli przystąpić do testu sprawności fizycznej w ostatnim roku nauki, a jego wynik zachowa ważność przez okres trzech lat. Dodatkowo, w przypadku byłych policjantów, proces rekrutacji ma być uproszczony, co oznacza, że będą oni zwolnieni z niektórych etapów, zależnie od czasu, który minął od ich odejścia ze służby. Te zmiany mają na celu przyciągnięcie większej liczby chętnych do służby w Policji, co jest szczególnie ważne w kontekście rosnącego zapotrzebowania na funkcjonariuszy.
Wśród kluczowych modyfikacji w procedurze rekrutacji znalazły się również takie elementy jak wprowadzenie systemu mianowania na stałe dla kandydatów, którzy byli już wcześniej zatrudnieni w Policji, oraz możliwość rezygnacji z procedury sprawdzającej w przypadku posiadania ważnego poświadczenia bezpieczeństwa. Ustawa przewiduje także stworzenie ścieżki kariery dla osób podejmujących służbę kontraktową, co może przynieść korzyści w postaci większej elastyczności w zatrudnieniu oraz minimalizacji formalności związanych z przyjęciem do służby. Takie zmiany mogą znacznie poprawić sytuację kadrową w Policji, przyciągając do niej nowych, wykwalifikowanych ludzi.
Źródło: Policja Chorzów
Oceń: Nowe regulacje w procedurze doboru do służby w Policji
Zobacz Także